ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

VIDEO: Japonci pretekajú aj na dodávkach. S V8 motormi

28.9.2016 | Revue

Pretekať s dodávkami môže znieť ako scestný nápad, no v Japonsku je to inak. Vznikol dokonca oficiálny pretek Dodge dodávok s V8 motormi.

Účastníci pretekov motoriek si so sebou často nosia aj sprievodné vozidlá, najčastejšie dodávky. V Japonsku sa však stali aj tieto pracovné autá pretekárskymi špeciálmi. Označujú ich úsmevným menom „Dajiban". Prečo úsmevným? „Dajiban" je totiž japonská skomolenina, pardon, verzia výslovnosti pre „Dodge Van" (Dodge dodávka).

 
 Dajiban - VIDEO NÁJDETE POD ČLÁNKOM


Samotné preteky začali celkom nevinne a vlastne náhodou. Pred pár rokmi sa počas obednej prestávky rozhodli účastníci vytiahnuť na trať japonského okruh Ebisu aj svoje dodávky. Postupom rokov sa však z toho stala tradícia a podujatie menom D-Van Grand Prix. Zároveň vznikla úplne nová scéna úpravcov Dodge dodávok.

 
 Dajiban - VIDEO NÁJDETE POD ČLÁNKOM


Najpopulárnejšou verziou je Dodge Ram Van tretej generácie vyrábanej od roku 1994 do roku 2003. Na jej pohon slúži 5,2 litrové V8 v kombinácii s troj- alebo štvorstupňovou automatickou prevodovkou.

Do sveta „Dajibanov" sa môžete pozrieť skrz video pod článkom. Celkom zaujímavý nápad, musí to byť sranda, či?

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Revue