ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

VIDEO: Prečo je Tesla S na okruhu nepoužiteľná

20.9.2016 | Revue

Vyhrávať šprinty sa jej darí ale na ostré kolá po okruhu to stále nie je. Toto video ukazuje, prečo to Tesle S na pretekárskom okruhu tak dobre nejde.

Elektromobily majú aj pri kompaktnom rozmere elektromotora vysoký výkon. Batériové technológie sú však stále oproti nim pozadu - ich kapacita a tepelná stálosť nestačia na plné využitie potenciálu elektromotorov. Dokazuje to aj známa Tesla S. Má síce výkon 345 kW / 469 k, no už po prvej zákrute mala na okruhu problémy. A to bol len začiatok.

Video pod článkom zachytáva (čiastočne úspešný) pokus amerického časopisu a webu Car & Driver o jedno ostré kolo na okruhu Virginia International Raceway. Už v prvej zákrute však nastal problém - brzdový pedál padol z neznámeho dôvodu až na podlahu. Vzhľadom na rýchlosť 220 km/h to bol pre posádku celkom stresujúci zážitok. Po ďalších pár zákrutách nevydržala Tesla dlhodobo odoberaný maximálny výkon a batérie začala chrániť režimom obmedzeného výkonu. A to je zrejme dobre, nakoľko prehriatie li-ion batérií by zrejme nedopadlo dobre. Čoskoro sa objavila ďalšia porucha - kontrolka vzduchového podvozku.

Tesla S P85D však kolo dokončila a dosiahla rovnaký čas ako Jeep Grand Cherokee SRT. Nuž, na Rimac Concept One stále nemá, ale zas ani toľko nestojí a na šprinte to natrie nejednému autu.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Revue