ATLAS.SK: Pondelok, 27.3.2017
meniny má Alena

Fiat čelí hromadnej žalobe kvôli nadspotrebe

19.11.2015 | Revue

Spotrebiteľské združenie Altroconsumo chce, aby každý majiteľ modelu Fiat Panda, ktorého sa zatiaľ žaloba výlučne týka, dostal odškodné vo výške takmer 240 eur.

Talianski majitelia áut Fiat Panda sa cítia byť podvedení, pretože ich autá vykazujú minimálne o 20 percent vyššiu priemernú spotrebu, než deklaruje výrobca. Preto podali na koncern Fiat Chrysler Automobiles žalobu, v ktorej požadujú odškodné, keďže podľa miestnych zákonov môže byť odchýlka maximálne sedempercentná.

 
 Fiat Panda


Prvostupňový súd však žalobu zamietol ako neopodstatnenú. Nasledovalo odvolanie a odvolací súd napokon združeniu na ochranu spotrebiteľov vyhovel, takže koncern sa súdnemu procesu nevyhne.

Nie je to však posledná takáto žaloba, združenie Altroconsumo očakáva, že rovnaká situácia nastane aj v prípade podobnej žaloby na koncern VW, ktorá sa týka nadhodnocovania úspornosti modelu VW Golf 1,6 TDI.

Obe žaloby nesúvisia priamo s nedávnym emisným škandálom koncernu VW, sú staršieho dáta, no je pravdepodobné, že tento škandál mal nepriamy vplyv na rozhodovanie odvolacieho súdu.

Ide o zaujímavé precedensy, pretože s podobnými žalobami sa teoreticky môžu na súdy obrátiť majitelia mnohých modelov nielen v Taliansku, ale aj v ďalších krajinách Európy - a už sa tak začína aj diať.

 
Takto nejak vyzerá zásadný problém talianskych majiteľov áut Fiat Panda


Obviňovanie automobiliek z klamania spotrebiteľov je však diskutabilné. Fungovali totiž podľa vopred prijatých pravidiel, v ktorých sa spotreba odvodzuje od merania emisií. To, že zvolený spôsob merania neodzrkadľuje reálnu spotrebu je systémová - a dlho známa - chyba.

To, že automobilky vo svojich materiáloch dostatočne nezdôrazňovali orientačný charakter zverejňovaných údajov môže byť sporné eticky, nemali by sa však z toho vyvodzovať právne dôsledky. Samozrejme, pokiaľ sa neukáže, že aj ďalší výrobcovia praktizovali „kreatívny" prístup k meraniu spotreby a emisií à la Volkswagen.

Autor: Martin Domček

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Revue