ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

FOTOŠPECIÁL: Tiznaos - podomácky obrnené autá zo Španielska

24.3.2017 | Revue

Počas Španielskej občianskej vojny si ľudia podomácky upravovali svoje vozidlá pre boj. Niektoré konštrukcie vyzerali ako skutočné tanky, iné sa museli rozpadnúť už po pohľade nepriateľských vojsk.

Španielska občianska vojna sa odohrávala v rokoch 1936 až 1939. Vypukla ako dôsledok krízy, ktorý Pyrenejský polostrov sužoval už od konca prvého svetového vojenského konfliktu. Keďže prístup k vojenskému zásobovaniu bol v tom čase výrazne obmedzený, povstalci boli nútení pomáhať si tým, čo mali k dispozícii. Preto neraz bojovali s vlastnoručne zloženými „domácimi tankami". Obrnili autobus, osobné vozidlo, traktor či inú poľnohospodársku techniku a vydali sa do boja.

Takto vyzerá azda jeden z najpodarenejších kúskovKvôli nedostatku zdrojov, nekvalifikovanej montáži a nedostatku času neboli tieto stroje príliš účinné. Pancier nelícoval, mal diery, medzery a neraz bol aj nedostatočne hrubý. Autá boli zbytočne ťažké, zle manévrovateľné a veľmi pomalé. O pofidérnych konštrukciách sa môžete presvedčiť na obrázkoch nižšie či vo fotogalérii pod článkom. Vozidlá boli ľudovo pomenované „tiznaos", kvôli rôznorodému farebnému maskovaniu, ktoré používali.

 

 Jeden z podarených modelov pripomínajúci BatmobilNemôžeme sa ubrániť pocitu, že toto vozidlo vyzerá ako úplne prvý prototyp Batmobilu. Alebo sa to zdá len nám?

 

Karosériu síce opancierovali dostatočne, no predná náprava je evidentne najmenej chráneným článkom 

Niektoré vozy naoko vyzerali ako nedobytné pevnosti 

Ako vojna dopadla, všetci vieme. Vyhrali pravicoví nacionalisti vedení generálom Franciscom Frankom.

Autor: automix.sk
Zdroj: retronaut.com


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Revue