ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

FOTOŠPECIÁL: Pozrite si najlegendárnejšie filmové autá

5.3.2017 | Revue

Dnes opäť pokračujeme v najlepších filmových autách. Tento diel venujeme hlavne (ale nielen) americkým autám.

Ešte na úvod by sme všetkým fanúšikom áut a kinematografie chceli dať do pozornosti blížiaci sa filmový festival Cinematik (10.-15.9., Piešťany), ktorý venuje autám vo filmoch sekciu s názvom Za hranicou kultu: Autá.  

Ford Mustang „Eleanor" (1973, 1967; 60 sekúnd)

Možno sa vám zdajú dátumy v popise nesprávne, v oboch spomínaných rokoch ale vznikol film s názvom 60 sekúnd. V originálnej verzii z roku 1974 bol hlavným hrdinom Ford Mustang, ročník 1973. Zaujímavosťou je, že remake z roku 2000 obsahoval auto, ktoré bolo dokonca staršie ako v originálnom filme.

Tá Eleanor, ktorú si väčšina z vás pamätá, pochádza z roku 1967. Jedna replika sa pohybuje aj u nás na Slovensku a môžete ju pravidelne stretnúť na mítingoch amerických vozidiel v Bratislave raz za mesiac. Dnes ide o jedno z najreplikovanejších áut. Podobne je na tom aj nasledujúce vozidlo.

 

  

DeLorean DMC-12 - „stroj času" (1981; trilógia Návrat do budúcnosti)

Musím sa priznať, že Návrat do budúcnosti (Back to The Future, skrátene BTTF) je jedným z mojich najobľúbenejších filmových výtvorov. Aj vďaka veľmi elegantnému stroju času v podobe DeLoreanu DMC-12.

V reálnom svete nemal DeLorean príliš šťastný osud. No v tom filmovom sa stal hitom hneď tri krát. V prvej časti BTTF z roku1985 využíva ako pohon stroja času plutónium, v druhej mu stačí odpad v podobe šupky z banánu, či prázdnej plechovky. Rovnako aj v treťom, ale nakoľko príde o svoj spaľovací motor, na dosiahnutie rýchlosti 88 míľ za hodinu nevyhnutnej pre cestovanie v čase využije Doc Brown lokomotívu. Na divokom západe by ste totiž benzín nezohnali...

 

 

Lancia 2000 (1971; Rush)

Nedávno stvárnené rivalstvo dvoch niekdajších jazdcov F1 Nikiho Laudu a Jamesa Huntu obsahovalo mnoho zaujímavých áut. Vybrali sme si ale jedno relatívne nenápadné. Zahralo si v naháňačke, kedy Nikiho vyprovokovali k rýchlej jazde na požičanom aute. Tým bola práve Lancia 2000.

Šlo o posledný model pred vstupom automobilky Lancia do koncernu Fiat. Model bol nástupcom sedanu Flavia a na jeho pohon slúžil štvorvalcový boxer motor s objemom 2,0 litre a výkonom 115 koní (neskôr 125). Ako vlajková loď Lancie disponovala 2000 výbavou ako klimatizácia, elektrické okná či hydraulický posilňovač riadenia. Neskôr sa objavili aj verzie HF a kupé.

 
 
Škoda 110 Super Sport (1981; Upír z Ferratu)

Zaujímavé automobilové chuťovky sa objavili sem tam aj v našej domácej československej kinematografii. Jedným z nich je „upírske" auto menom Ferrat, ktoré funguje na krv jeho vodiča.

Auto použité na filmovanie bolo založené na Škode 110 a nieslo označenie Škoda 110 Super Sport. Poháňal ho radový štvorvalec zo Škody 110 L Rallye. Predstavené bolo originálne na Bruselskom autosalóne v roku 1972 v bielej farbe. Napriek záujmu verejnosti sa do výroby nedostalo. V roku 1981 získalo podobu, ktorú poznáme z filmu. Existuje len jeden jediný kus. Aktuálne je vystavený v múzeu v Mladej Boleslavi.

 
 
 
 

Dodge Charger a Ford Mustang (1968; Bullittov prípad)

Ja viem, už tu dnes raz Mustang bol, dokonca rovnaký ale ako by sme mohli vynechať podľa nás najlegendárnejšiu filmovú naháňačku všetkých čias?

Bullitov prípad obsahuje niekoľko minútovú šialenú jazdu v uliciach San Francisca. Dodge Charger s dvoma negatívnymi hrdinami uniká inšpektorovi Bullittovi a jeho zelenému Fordu Mustang. Páni kaskadéri pritom autá vôbec nešetria.

Pri pomyslení na obrovské rozmery Chargera a jeho 4 bubnové brzdy to musela byť veľmi stresujúca skúsenosť. Ale dva najlepšie V8 hlasové fonty v histórii filmu za to určite stáli.

Viac fotiek spolu s videom naháňačky nájdete v našej galérii pod článkom.

Autor: Automix.sk

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Revue