ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

FOTOŠPECIÁL: Najlegendárnejšie filmové autá, časť 2.

11.11.2012 | Revue

Vaše reakcie hovorili jasne: prečo ste nespomenuli to či ono auto... Jednoducho preto, že sa do jedného dielu nezmestili. Preto tu po minulotýždňovom článku máme pokračovanie seriálu.

Pontiac Firebird Trans Am - KITT (1982; Knight Rider)

Hoci nejde o film ale seriál, určite je KITT (Knight Industries Two Thousand) známy drvivej väčšine z vás. V hlavnej úlohe s Davidom Hasselhoffom (ako Michael Knight) predstavoval tento seriál vo svojej dobe veľmi populárny televízny program.

KITT mal desiatky špeciálnych funkcií a schopností, z ktorých najznámejšou je umelá inteligencia. Auto sa s vodičom pravidelne zhováralo a poslúchalo jeho pokyny. Dokázalo skákať, nevadila mu streľba, vedelo vypúšťať olej, dym (ako množstvo terajších Pontiacov z roku 1982), plamene, dosahovalo neuveriteľné rýchlosti... Aj toto dokázali vytvoriť filmové kamery z tretej generácie Trans Amu, ktorý bol výsledkom palivovej krízy v USA. 
 


Peugeot 406 (1998; Taxi, Ronin)

Auto, ktoré je známe aj z našich ciest je Peugeot 406. Na prvý pohľad nenápadná limuzína sa stala protagonistom filmu Luca Bessona menom Taxi. Bláznivý taxikár Daniel si svoj biely taxík upravil na nepoznanie. Spolu so svojou 406 zvádza trvalý boj s políciou a ich radarmi, no neskôr sa stáva pomocníkom polície v Marseille.

Danielov Peugeot 406 má upravený 3,0 litrový motor V6. Nechýbajú vystrkovacie spojlery a iné tuningové zaujímavosti.

Okrem filmovej série Taxi sa 406 objavil aj v naháňačke vo filme Ronin, ktorú sme vám ponúkli minulý týždeň. 
 


Mini Cooper (1969; The Italian Job)

Tak veru, americký Italian Job z roku 2003 bol len prerábkou anglického originálu. Hrdinom tohto filmu sú, ako ste určite uhádli, tri originálne Mini Coopery. Ich úlohou bolo odviesť ukradnuté zlato. Presnejšie 4 milióny v zlate...

Zaujímavosťou je, že podľa vtedajších cien by 4 milióny dolárov v zlate vážili 3,2 tony. Aby ich mohli odviesť tri Mini, muselo by každé z nich zvládnuť jeden a pol násobok vlastnej hmotnosti. Pôvodné Mini totiž váži len 620 kg a výkon jeho motora je aj vo verzii Cooper len okolo 41 kW.

 

 

  
 

Citreën 2CV (1981, James Bond - For Your Eyes Only)

Akčná scéna z tejto bondovky je ďalším dôkazom toho, že hlavný automobilový hrdina nemusí mať stovky koní. Auto inšpirované Bauhaus dizajnom bolo na svoju dobu jednoduché a napriek tomu veľmi inovatívne. Jeho cieľom bolo poskytnúť lacné, flexibilné a spoľahlivé auto masám... a hrdinu do akčného filmu...

Model z roku 1981 mal výkon len 29 konských síl a maximálnu rýchlosť 115 km/h. Aj preto bol ten vo filmovom vozidle nahradený výkonnejším. Jeho schopnosti jazdy mimo terén dokazuje aj spomínaná akčná scéna. Počas nakrúcania bolo použitých niekoľko vozidiel a údajne všetky boli po skončení pojazdné.Video spomínanej akčnej scény nájdete pod článkom.

Autor: Automix.sk

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Revue