ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

FOTOŠPECIÁL: Najlegendárnejšie filmové autá, časť 1.

4.11.2012 | Revue

Filmové naháňačky. Ako decko som sa v nich úplne vyžíval. Odkedy prišli (nielen) hollywoodski tvorcovia filmov na to, že akčné scény s autami ľudí jednoducho lákajú, vzniká ich viac a viac. A niet nad poctivé krivenie plechov a akciu bez použitia počítačovej animácie. Autá, ktoré si predstavíme pritom nemusia byť nevyhnutne rýchle, či drahé. Ale môžu...

Aston Martin DB5 (1963; Goldfinger)

Hlavným neživým hrdinom historicky tretieho dielu série filmov o agentovi Jej Veličenstva bol Aston Martin DB5. Tvorcovia filmu sa márne pokúšali uzavrieť dohodu s automobilkou a tá im bola ochotná ponúknuť voz len za cenníkovú sumu. Pár „bondoviek" potom sa karta obrátila a produkcia si mohla autá vyberať.

 

 

Wagon Queen Family Truckster (1983; Prázdniny v Amerike)

Prvý diel ságy Griswoldovcov ste už na obrazovkách určite zaregistrovali. Film začína vyzdvihnutím nového rodinného vozidla, ktoré sa má stať domovom rodiny pri ich najbližšom veľkom výlete. Medzi legendárne autá sa „Wagon Queen Family Truckster" dostal hlavne preto, že ide o jedno z najodpornejších áut, aké kedy hrali hlavnú úlohu vo filme. V skutočnosti išlo o prestavaný Ford LTD Country Squire 

Ford XB Falcon ( 1973; Šialený Max)

Mad Max, ako znie názov filmu z roku 1973, je zaujímavý nielen vďaka autám. Ide o jeden z prvých filmov, vďaka ktorým sa stal Mel Gibson populárnym. Jeho auto prezývané „Interceptor" patrí medzi najtemnejších automobilových hrdinov v histórii. Pochádza z dielne austrálskeho Fordu. 

 

Peugeot 403 Convertible (1959; Columbo)

Toto malé autíčko sme sem zaradili z niekoľkých dôvodov: fakt, že bolo vyrobených len 504 kusov, že Peugeot je v Amerike raritou a že auto si vybral sám Peter Falk z vozidiel na parkovisku filmového štúdia. Dobitý, dobúchaný, 58 koňový veterán si zahral v známom seriáli Columbo.

  

Audi S8 (1998; Ronin)

Hoci je Audi S8 tvarovo nie príliš akčné auto, zahralo si v jednej z najlegendárnejších (a najakčnejších) filmových naháňačiek, po boku Mercedesu a Citroënu. Reprezentatívna loď z nemeckej dielne poháňaná masívnou V8 sa vo filme Ronin preháňa aj mimo cesty.

  

 

Spomínanú naháňačku nájdete pod článkom a v predstavovaní filmových áut pokračujeme nabudúce.

Autor: Automix.sk

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Revue