ATLAS.SK: Pondelok, 27.3.2017
meniny má Alena

CRASHTEST: Veľké auto vás pri zrážke nemusí zachrániť (+VIDEO)

27.5.2016 | Revue

Veľké auto nie je automaticky bezpečnejšie. A to ani v tom prípade, ak ide o Volvo. Tento crashtest vám ukáže ako obstojí staré Volvo pri zrážke s malým Renaultom.

Britský Fifthgear je známy svojimi niekdajšími neortodoxnými crashtestami. S veľkou pravdepodobnosťou je to skôr z núdze cnosť, crashtesty sú totož drahé, ale vďaka tomu nejedenkrát ich zaujímavé testy odhaľujú prekvapivú realitu. Tentokrát boli objektmi záujmu Volvo 940 a Renault Modus, ktoré sa pred kamerami čelne zrazili. Autá sa pritom pohybovali rýchlosťou 64 kilometrov za hodinu.

Obe autá tesne pred zrážkou
Volvo 940 je auto z deväťdesiatych rokov, pričom Renault Modus má menej ako desať. Táto veková bilancia je jednoznačná, no pri porovnaní hmotností má Volvo takmer 2 tony (1975 kg) a Modus menej ako 1,2 tony (1185 kg). Z fyzikálneho hľadiska je tým pádom hybnosť Volva oveľa väčšia. Z reálneho sveta vieme, že napríklad zrážka auta a kamiónu nikdy nedopadne dobre pre osobné vozidlo. Jedným z dôvodov je práve obrovský rozdiel hmotností.

Ďalším faktorom sú aj rozmery a tvar vozidiel. Tento problém označujú Angličania ako „Compatibility problem" (Problém kompatibility). Dochádza k nemu aj pri zrážke osobných áut s rozdielnymi výškami a rozmermi. Napríklad ak sa stretne väčšie SUV a malé auto. Vtedy dôjde často k tomu, že väčšie vozidlo prakticky vylezie na malé.

Vďaka svojim crashtestom tiež upútali pozornosť na prídavný rad sedadiel. Pokiaľ vozíte v kufri na sedadlách cestujúcich vedzte, že ich bezpečnosť pri náraze zozadu je prakticky nulová. Ak by sa za vami nepodarilo dobrzdiť kamiónu, už pri relatívne malej rýchlosti je veľmi vysoká šanca smrteľného zranenia. Za cestujúcimi sa totiž často nenachádza prakticky žiadna deformačná zóna.

Fifthgear realizovalo test hlavne pre demonštrovanie toho, čo spôsobilo zavedenie testovania bezpečnosti vozidiel a zvyšovanie nárokov z roka na rok. Ako dopadol samotný crashtest Volva 940 a Renaultu Modus si môžete pozrieť vo videu pod článkom. Samotný crashtest sa začína odohrávať od 5 minúty videa.

DK

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Revue