ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Autobus bez vodiča je už realitou. Verejnosť sa však bojí

14.3.2017 | Novinky

V austrálskom meste Perth spustili prvý ostrý test autonómneho autobusu. Vodiča v ňom už nenájdete čo nie je každému po chuti.

Autonómne autá sa teda blížia a s nimi aj autonómna hromadná doprava. Niekde však jazdia autonómne autobusy už dnes, napríklad v Austrálii, kde testovali autonómny RAC Intellibus (úroveň 4, vysvetlené nižšie) ešte minulý rok.

 
 Austrálsky autonómny autobus RAC Intellibus


Naraz dokáže prepraviť 15 ľudí maximálnou rýchlosťou 45 km/h a jeho 25 minútovú testovaciu trasu v meste Perth prejde priemernou rýchlosťou 25 km/h. Na orientáciu v priestore využíva LIDAR, kamery a GPS. Pod článkom nájdete aj video z jeho testovania.

 
 Austrálsky autonómny autobus RAC Intellibus


Stále veľa otázok a neistoty

O jazdu na autonómnom autobuse bol veľký záujem a rezervovalo si ju vyše 3000 ľudí. Podľa verejného prieskumu približne polovica ľudí vidí autonómnu dopravu ako výhodnú a perspektívnu, stále im chýbajú niektoré odpovede.

Napriek tomu sa viac ako polovica opýtaných v prieskume bojí, že nebudú mať možnosť zasiahnuť v prípade poruchy, že vozidlo môže niekto hacknúť alebo že nevedia, kto bude v prípade nehody zodpovedný.

 
 Austrálsky autonómny autobus RAC Intellibus


Vývoj úrovní autonómnych áut

Vývoj autonómnych áut je v plnom prúde. Momentálne sme na druhej úrovni vývoja - u čiastočnej autonómie. Celkovo bolo však stanovených päť úrovní (autonómnej) jazdy:

1. Asistencia vodiča (pomoc pri riadení a brzdení - napr. ABS)
2. Čiastočná autonómia (poloautonómne systémy - tu sme dnes)
3. Podmienená autonómia (plne autonómne vozidlá s dozorom, práve prebiehajú testy)
4. Vysoká autonómia (plná autonómia bez dozoru v špecifických podmienkach, 2020 až 2025)
5. Plná autonómia (vo všetkých podmienkach, bez dozoru, 2026 až 2030)


Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.