ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Európske cesty začali brázdiť autonómne autá

7.3.2017 | Novinky

Autá, ktoré jazdia samé sa, už dostali aj do Európskych miest. V jednej z metropol tak môžete stretnúť autonómny Nissan Leaf.

Hoci stále nie sme v štádiu, kedy legislatíva povoľuje autá bez fyzickej prítomnosti človeka za volantom, autonómne autá sú už realitou. Ich softvér zatiaľ nie je úplne pripravený na reálny svet, no z roka na rok sa zlepšuje a postupne pribúdajú ďalšie mestá, v ktorých sa môžete stretnúť s ich testovacou prevádzkou. V USA a Japonsku už autonómne autá jazdia no v Európe zatiaľ nie, teda až doteraz.

 
 Autonómny Nissan Leaf


Ulice Londýna totiž začne brázdiť autonómny elektromobil Nissan Leaf. Na orientáciu vyžíva radar v pásme milimetrových vĺn, laserové skenery a kamery. Stačí keď do navigácie zadáte, kam chcete ísť a auto vás tam zavezie. Za auto však stále zodpovedá človek sediaci za volantom. Jeho zásahy sú však minimálne.

 
 Autonómny Nissan Leaf


Kým sa autonómia stane bežnou realitou si však ešte počkáme. Sériový Nissan Leaf ale dostane už v roku 2018 autonómnu funkciu ProPilot, ktorá vodičovi umožní autonómnu jazdu v jednom pruhu na rýchlostných komunikáciách. Plne autonómny systém má byť dostupný v roku 2020a má sa objaviť až v 10 modeloch aliancie Renault Nissan. Autá majú vedieť komunikovať aj medzi sebou.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.