ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Subaru: Každý rok nový model

22.2.2017 | Novinky

Subaru nepatrí k značkám, ktoré by trh zahlcovali novinkami, preto rozhodnutie priniesť každý rok jeden nový model prekvapuje. Na druhú stranu - v uplynulom roku táto japonská značka po prvýkrát prekonala v predajoch miliónovú hranicu a ako je známe - s jedlom rastie chuť...

V roku 2016 Subaru po prvý raz prekročilo hranicu milión predaných vozidiel. S globálnym trojpercentným rastom a predajom 1,012 milióna áut išlo už o piaty rekordný rok za sebou.

 
 Subaru WRXSTI, modelový rok 2018


Najväčším - a absolútne dominantným - trhom naďalej zostáva región Severnej Ameriky. V USA a v Kanade Subaru predalo cez 665 000 vozidiel a medziročne rástlo o 5,7 %. Druhú pozíciu si udržiava domáce Japonsko so 156 000 predanými autami.

Európa je globálneho hľadiska menším trhom: značka tu vlani predala cez 40 000 vozidiel, čo je porovnateľné s Čínou alebo s Austráliou. Až 82 % vlani predaných Subaru spadalo do kategórie SUV a crossoverov. Na Slovensku rástla značka Subaru ešte výraznejšie ako globálne. Pripísala si medziročné zvýšenie predaja o 28 % a historický predajný rekord.

 Subaru Levorg


A teraz k novinkám: Do roku 2020 predstaví Subaru každý rok jeden nový model. Prvým z nich bude nové Subaru XV, ktoré absolvuje svetovú premiéru 7. marca na medzinárodnom autosalóne v Ženeve.

Rok 2017 bude pre Subaru rokom dôležitých zmien aj z iného uhla pohľadu. Koncern Fuji Heavy Industries (FHI) po sto rokoch od založenia zmení názov. Od 1. apríla sa premenuje na SUBARU Corporation. Firma, ktorá začínala ako letecká spoločnosť Nakajima Aircraft práve 1. apríla 1917, si pritom stále zachováva silnú leteckú divíziu - aktuálne v nej na výrobe komponentov lietadiel pracuje 2000 ľudí.

 Subaru BRZ


Ale späť k autám: Na rok 2018 je naplánovaný plug-in hybrid, v ďalšom roku to bude nový downsizingový turbomotor. V roku 2021 začne vyrábať čisto elektrické vozidlo, predstavené bude zrejme ešte v roku 2020.Všetky nové modely či nové generácie súčasných modelov, vrátane nového XV, budú postavené na novej globálnej platforme, ktorá bola od začiatku vyvíjaná ako pre spaľovacie, tak pre kombinované aj elektrické pohony.

Autor: Martin Domček

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.