ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

Takto vraj pomôžete skrátiť dopravné zápchy v Bratislave o tretinu

21.2.2017 | Novinky

Prejazdnosť Bratislavy klesá. Najhoršia však nie je v prvý pracovný deň a údajne by sme ju my vodiči vedeli zlepšiť aj o tretinu.

TomTom Traffic Index 2016 hodnotí plynulosť premávky v 390 mestách v 48 krajinách na šiestich kontinentoch každoročne od roku 2008. Poradie prejazdnosti bolo vytvorené spolu pre 215 miest.

Podľa správy z roku 2016 sa prejazdnosť Bratislavou zhoršila oproti roku 2015 o 32 minút denne. To znamená, že ročne strávia vodiči sedením v aute vplyvom zapchatých komunikácií priemerne 122 hodín ročne. V aute tak sedia o 25 % dlhšie, ako keby boli cesty prejazdné.

 
 Štatistiky TomTom Traffic Index 2016


Bratislava je v špičkách údajne menej prejazdná ako Praha a Viedeň a celkovo na 109. mieste v Európe a na 195. mieste na svete. V popoludňajších špičkách sa zdržia o 53 % dlhšie a v ranných o 54 % dlhšie. „Pre porovnanie, vo Viedni, v ktorej je celková dopravná zápcha horšia (31 %, čo je nárast + 3 % oproti roku 2015), vodiči strávia na cestách kvôli upchatým cestám 115 hodín ročne, t. j. o 7 hodín menej ako ich bratislavskí kolegovia," píše správa.

Zaujímavosťou je, že najhustejšia ranná premávka nie je v pondelok, ale vutorok medzi 8. a 9. hodinou ráno. Vtedy strávia vodiči v aute o 62 % viac času ako pri plynulej premávke. Na druhej strane, premávka je v porovnaní s minulým rokom o 2%, resp. 4 % plynulejšia v pondelok a piatok poobede. 

 
 Štatistiky TomTom Traffic Index 2016


Dopravne najhorším dňom bola streda 16. novembra, keď dopravu skomplikovalo počasie. Celkovo sú menej zaťažené rýchlostné cesty - 16 % verzus 33 % mimo nich.

V rebríčku sa objavili aj Košice: „Celková úroveň preťaženia vozovky tu dosahuje 21 %, s maximom v ranných špičkách (44 %). V popoludňajších dopravných špičkách strávia vodiči v Košiciach na cestách o tretinu (32 %) viac času, než keby boli cesty volne prejazdné."

Potenciálne riešenie

Podľa TomTomu vraj na plynulejšiu premávku stačí, „ak len 5 % [vodičov] zmení svoje cestovné plány". Potom sa prejazdnosť „zvýši až o 30 %". V princípe ide o to, že keď vodiči využijú navigáciu s integrovanou funkciou dopravných správ a aktuálnych dopravných informácií, niektorí budú odklonení na menej upchaté cesty a celkovo sa tak prejazdnosť zvýši.

Mnohí už takto jazdia napríklad pomocou populárnej online mobilnej navigačnej aplikácie Waze. Mnohé nové autá už disponujú aj vstavanými navigáciami s aktuálnami dopravnými informáciami.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.