ATLAS.SK: Utorok, 28.3.2017
meniny má Soňa

ADAC: Nový mýtny systém v Nemecku bude vraj stratový!

14.2.2017 | Novinky

Analýzy efektivity mýtneho systému v Nemecku sú v príkrom rozpore - jedna tvrdí, že systém prinesie ročne zisk približne pol miliardy, druhá, že bude stratový v rádoch stoviek miliónov

To, že nový mýtny systém pre osobné autá, ktorý zavedú v Nemecku môže byť výrazne stratový, dokazuje štúdia, ktorú si nechal vypracovať najväčší nemecký automotoklub ADAC. Podľa nej bude štát na tento systém doplácať rádovo stovky miliónov eur.

Podľa tvrdení nemeckého ministra dopravy Alexandra Dobrindta však systém prinesie štátu čistý ročný príjem vo výške vyše pol miliardy eur, konkrétne 524 miliónov. To spochybňujú okrem vládnych takemr všetci ostatní odborníci. K celkom opačným záverom dospela napríklad štúdia, ktorú si nechala vypracovať strana zelených a najnovšie aj štúdia, ktorú pre ADAC vypracoval dopravný expert Ralf Ratzenberger.

 
Nemecký mýtny systém pre osobné autá bude podľa štátu ziskový, podľa ostatných výrazne stratový...


V nej tvrdí, že nemecké ministerstvo dopravy príjmy výrazne nadhodnocuje. Podľa neho zisk nebude žiadny, práve naopak - v prvom roku systém prinesie stratu 147 a v roku 2023 to už bude vyše štvrť miliardy eur.

A ako sú možné takéto extrémne rozdiely? e to dané nastavením systému, do ktorého de facto budú prispievať iba zahraniční vodiči, pretože Nemcom sa o jeho výšku zníži daň z motorových vozidiel. Úľavy však budú odstupňované podľa miery ekologickosti jednotlivých áut. Vodiči tých najšetrnejších k životnému prostrediu týmto spôsobom môžu dokonca získať viac, než zaplatia za diaľničnú známku.

A keď sa k tomu prirátajú náklady na prevádzkovanie mýtneho systému, jeho údržbu a kontroly, môže byť vraj napokon naozaj stratový. A strata sa môže prehlbovať úmerne s rastúcim počtom ekologických áut.

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Novinky