ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Škoda Fabia sa lúči s posledným štvorvalcom. Trojvalec pribudne aj inde

6.2.2017 | Novinky

Budúcnosť downsizingu je síce neistá, no do ďalších dvoch modelov Škoda sa dostane nový jednolitrový preplňovaný trojvalec. V jednom modeli tak zostanú v ponuke len trojvalce.

Štvorvalcový motor 1,2 TSI koncernu Volkswagen má už budúcnosť zrátanú, spolu s 1,4 TSI, ktorý nahradí novší 1,5 TSI EVO. Postupne ho jednotlivé značky nahradzujú alebo doplňujú menším jednolitrovým preplňovaným trojvalcom 1,0 TSI. Nájdete ho napríklad v Golfe či Audi A3. My sme si ho vyskúšali v Seate Ibiza 1,0 TSI a Škode Octavia 1,0 TSI a nie je to taká tragédia ako si mnohí myslia. Na druhej strane, chod štvorvalca je teoreticky, a väčšinou aj prakticky, plynulejší.

 
 Motor 1,0 TSI v Škode Octavia


Ak teda chcete vyslovene štvorvalec, u ďalších dvoch modelov by ste sa mali poponáhľať. Najnovšie si totiž trojvalec 1,0 TSI si nájde cestu aj do Škody Fabia a Škody Rapid. Vo Fabii má podľa portálu auto.cz trojvalec nahradiť obe verzie posledného štvorvalca v ponuke. Plejáda motorov Fabie tak bude pozostávať len z trojvalcov, menovite z 1,0 MPI, 1,0 TSI a 1,4 TDI. Pre Rapid to bude, naopak, prvý trojvalec v ponuke - popri štvorvalcoch 1,4 TSI a 1,6 TDI.

Nový 1,0 TSI by mal byť údajne dostupný v dvoch výkonových verziách - 66 kW (90 k) a 85 kW (115 k). Zmeny pod kapotami sa majú udiať na prelome mája a júna 2017. Preto ak chcete Fabiu s posledným štvorvalcom (možno aj v histórii), mali by ste si ju teoreticky objednať dovtedy, resp. čím skôr. To isté zrejme platí o Rapide 1,2 TSI.

Autor: Daniel Krnáč

 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.