ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Začala sa výstavba diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec

25.1.2017 | Novinky

Na Kysuciach sa včera slávnostne začala výstavba jedného z najviac potrebných úsekov diaľnice D3. Úsek Čadca Bukov - Svrčinovec o štyri roky odľahčí dopravu v meste Čadca a jej okolí.

Po jeho dobudovaní bude scelených spolu dvadsať kilometrov cesty z Čadce až na hranice s Poľskom. Diaľničný úsek D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec meria 5,6 kilometra a v priebehu štyroch rokov ho postaví konzorcium stavebných firiem.

V súčasnosti prejde po hlavnej ceste v Čadci viac ako 18 700 áut denne, z toho väčšina je tranzit smerujúci ďalej na sever do Poľska a Českej republiky. Situáciu komplikuje aj takmer 5 tisíc ťažkých nákladných vozidiel. Nová diaľnica odvedie tranzitnú dopravu mimo mestských komunikácií a navyše prinesie úsporu paliva aj času (5 minút oproti starej ceste).

 
 Diaľľnica D3, Čadca (Zdroj: NDS)
Ide o stavebne veľmi náročné dielo. Nová plnoprofilová diaľnica do veľkej miery prechádza komplikovaným terénom a zastavaným územím. Časť úseku bude vedená estakádou ponad obývané územie. Zhotoviteľ postaví celkom 2 polovičné mimoúrovňové križovatky, 19 mostov, 41 geotechnických konštrukcií a 28 protihlukových stien.

Zásadný význam pre stavbu má vybudovanie križovatky Svrčinovec, ktorá je súčasťou nadväzujúcej stavby D3 Svrčinovec - Skalité. Táto križovatka umožní sprevádzkovanie úseku D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec, ako aj zabezpečí dopravné spojenie s budúcou R5 smerom na Českú republiku. V tejto mimoúrovňovej križovatke bude teda vyriešené prepojenie diaľnice a cesty I/11 vo všetkých dopravných smeroch, čím sa v tomto bode vytvorí možnosť prepojenia troch štátov - Poľska, Česka a Slovenska. Zmluvná hodnota diela bez DPH je 239 miliónov eur. Projekt sa bude spolufinancovať z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) a tiež z Nástroja na prepojenie Európy - CEF.

Autor: md, Ministerstvo dopravy,výstavby a regionálneho rozvoja SR

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.