ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Škoda Kodiaq RS potvrdená. Tipnite si motor

13.1.2017 | Novinky

Prvé sedemmiestne SUV českej Škody nezostane len u „obyčajných" verzií. Dočkať sa máme aj verzie RS s výkonom ďaleko cez 200 koní.

Octavia RS je v portfóliu českej automobilky už od jej prvej (novodobej) generácie a dnes sa teší úspechu. Škoda však nezostane iba pri jedinom ostrom modeli a podľa portálu evo.co.uk sa dočkáme aj „eresového" SUV Škoda Kodiaq. Toho je stále plný internet a škodovka si od nového SUV veľa sľubuje. Veľký záujem už prejavila aj verejnosť.

Doteraz sa o RS verzii Kodiaqu len špekulovalo, no podľa technického šéfa Škody Christiana Strubeho sa jej určite dočkáme. Ako presne bude vyzerať zatiaľ zrejme netušia ani v Škodovke ale tento neoficiálny virtuálny obrázok od X-Tomi design to asi načrtol dosť presne:

 
 Virtuálna neoficiálna podobizeň Škoda Kodiaq RS od X-Tomi Design


Podľa portálu autoforum.cz má Kodiaq RS pod kapotu dostať motor 2,0 BiTDI, ktorý poznáme napríklad z VW Passat BiTDI. Tam má výkon 176 kW (240 k) a Passat dopraví na stovku za pomocou pohonu všetkých kolies 4motion za 6,1 sekundy. Nakoľko Kodiaq váži viac, očakávame akceleráciu tak o pol sekundy pomalšiu. Maximálna rýchlosť bude zrejme o nejakých pár km nižšia ako 240 km/h u Passatu (kvôli vyššiemu aerodynamickému odporu). Pohon všetkých kolies a dvojspojkovú prevodovku s veľkou pravdepodobnosťou dostane ako štandard aj Kodiaq RS.

Kedy sa verzia Kodiaq RS objaví v predajniach nie je zatiaľ známe. Predaj modelu ako takého začína tento rok a ostrá verzia sa (tipujeme) objaví až niekedy budúci rok.

Pôvodne bol údajne v pláne aj Superb RS, ten sa však zatiaľ odkladá. Nedočkáme sa vraj ani žiadneho menšieho RS modelu - ani Fabie RS, ani Citigo RS. Tieto autá by si vraj na seba nezarobili. Ak však chcete ostré Citigo, počkajte si na preplňovaný Volkswagen Up! GTI.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.