ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Volkswagen má novú značku Moia. Nie však kvôli výrobe áut

6.12.2016 | Novinky

Koncern Volkswagen pridal do portfólia svojich značiek ďalšiu. Moia sa však nebude primárne zaoberať výrobou automobilov, hoci s autami súvisí.

Aktivity koncernu Volkswagen sa rozšíria do novej sféry. Startup Moia je v poradí už trinástou značkou (po značkách Volkswagen, Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, SEAT, Škoda, Ducati, MAN, Scania, Neoplan a Volkswagen komerčné autá).

Koncern plánuje nové služby mobility rozbehnúť vo veľkom a od Moie čaká obrat v miliardách. Startup s 50 zamestnancami (čoskoro s 200) sídli v Berlíne a s finančnou podporou Volkswagenu má byť akýmsi konkurentom Uberu.

 
 Vľavo riaditeľ Moia Ole Harms, vpravo riaditeľ koncernu Volkswagen Matthias Müller


Poskytovať bude služby ako prenájom auta, sprostredkovanie spoločnej jazdy či zdieľanie auta. Súčasťou bude aj odkúpená služba Gett, ktorá vám pomocou aplikácie v mobilnom zariadení dokáze zavolať taxík (dnes v 100 mestách po svete). V Londýne je jeho súčasťou už vyše polovica známych Black Cab taxíkov.

Služba má na úvod využívať elektromobily Volkswagen e-Golf a e-Up!. Prvé vlastné auto v službách Moia má byť elektromobil s autonómnymi funkciami a na trhu sa objaví teoreticky do roku 2021. Podľa britského portálu autocar.co.uk má pripomínať koncept elektrickej dodávky Budd-e.

 
Ilustračný obrázok: koncept Volkswagen Budd-e


Na čele startupu stojí riaditeľ Ole Harms a výkonným riaditeľom sa od januára stane Robert Henrich, ktorý pre koncern Daimler rozbehol pred pár rokmi obdobnú službu menom Car2go. Uvedenie Moie je súčasťou premeny stratégie koncernu s orientáciou na elektromobily, poloautonómoiu, autonómiu či parkovacie aplikácie.

Moia plánuje zaviesť platformu s onačením We (v preklade my) a v roku 2025 má byť dostupná približne 80 miliónom zákazníkov. V niektorých mestách bude systém vyvíjaný v spolupráci s už existujúcou hromadnou dopravou. Má „demokratizovať" dopravu v mestách a cenou sa blížiť „iným transportným systémom". Aktivity spoločnosti majú predstavovať značnú časť príjmov koncernu. Koncern sa údajne nebráni predaju minoritnej časti akcií spoločnosti.

Budúci rok budú jej služby k dispozícii v časti Európy a neskôr, po roku 2021, aj v USA, Číne a Južnej Amerike.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.