ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Slovakia Ring vo vyššej kategórii: Čo môžeme očakávať v roku 2017

1.12.2016 | Novinky

Slovakia Ring získal okruhovú licenciu FIA 2. stupňa (doteraz 3. stupeň). Tá mu otvára úplne nové možnosti využitia.

Zjednodušene povedané, vďaka okruhovej licencii FIA 2. stupňa okrem Formuly 1 môžu na Slovakia Ringu pretekať všetky ostatné seriály. Podmienkou jej udelenia bolo prerobenie istých častí okruhu, a to predovšetkým výbehových zón. Okrem F1 však licencia zatiaľ neplatí ani pre oficiálne preteky Le Mans prototypov LMP1. To sa však zmení prerobením kritickej časti rýchlostnej dráhy v oblasti zákruty T9, ktoré je naplánované na začiatok roka 2018. Následne by okruh získal plnú licenciu - teda platnú aj pre LMP1.

 
Slovakia Ring už má  okruhovú licenciu FIA 2. stupňa


Prestavba okruhu tak, aby spĺňal vyššie bezpečnostné štandardy, trvala od apríla 2015 do novembra 2016. Pribudlo vyše 50 tisíc pneumatík okolo zvodidiel, spája ich vyše 250 tisíc skrutiek a pol milióna podložiek. Pneumatiky spevňuje viac ako 1700 metrov dopravníkového pásu. Niektoré zo zvodidiel sa museli preložiť, aby sa tak zväčšili výbehové zóny. Pred tribúnami stoja nové vyššie ohrady, takže aj o bezpečnosť prizerajúcich sa bude postarané vo vyššej miere ako doteraz. K zvýšenému štandardu okruhu prispeje aj nový vylepšený časomeračský systém.

8-hodinové vytrvalostné motocyklové preteky FIM EWC budú na Slovakia Ringu 24. júna. Tam nás úspešne reprezentujú aj Slováci - jednak slovenský tím Maco Racing a tiež pretekár Jaro Černý vo farbách poľského tímu LRP Poland O necelý mesiac neskôr, v polovici júla, sa uskutoční historicky prvý ostrý štart rýchlych ťahačov na Slovensku, konkrétne sa tak udeje 16. júla 2016. Na konci augusta nebude chýbať tradičná Veľká cena SR automobilov na okruhu.

 
 Rok 2017: Kalendár najdôležitejších podujatí


Mimo prázdninových mesiacov 1. mája uvidíme súboje v šprintoch v rámci Majstrovstiev Slovenska a sezónu uzavrie v novembri automobilová súťaž rely Auto Show. Na okruhu bude v roku 2017 myslené aj na iné športy. V kalendári nebudú chýbať ani podujatia pre bežcov (RING RUN na konci januára) a cyklistov (24H SLOVAKIA RING Cycling Race na konci júna).

Autor: md 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.