ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

Oficiálne: Mitsubishi sa spája s Nissanom, vzniká megaaliancia

21.10.2016 | Novinky

Spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation (MMC) oznámila, že jej najväčším akcionárom sa stala firma Nissan Motor Co., Ltd. (Nissan), ktorá odkúpila 34 % akcií vydaných MMC v celkovom objeme 237 miliárd jenov.

MMC sa v rámci strategickej investície automobilky Nissan stáva plnohodnotným členom úspešnej 17-ročnej celosvetovej aliancie Nissan a Renault. Funkciou predsedu správnej rady bol poverený Carlos Ghosn, predseda a generálny riaditeľ spoločnosti Nissan. Carlosa Ghosna doplnia traja ďalší nominovaní riaditelia automobilky Nissan, vrátane Mitsuhiko Yamashita, niekdajšieho výkonného viceprezidenta Nissan pre oblasť výskumu a vývoja, ktorý do MMC počas tohto roku nastúpil ako šéf vývoja.

 
 Pripojením sa Mitsubishi k aliancii Renault-Nissan vzniká zoskupenie s ročnou produkciou cez 10 miliónov vozidiel


Investíciu automobilky Nissan privítali traja najväčší akcionári MMC z radu spoločností - Mitsubishi Heavy Industries, Mitsubishi Corporation a Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ - ktorí zároveň prisľúbili svoju podporu ohľadom kandidátov do správnej rady. Uvedená trojica inštitucionálnych akcionárov Mitsubishi bude spoločne s automobilkou Nissan držať viac ako 51 percent akciového podielu.

Spolupráca bude, okrem iného, zahŕňať aj spoločné využívanie kapacity výrobných závodov, zdieľanie technológií a podvozkových platforiem. Rozšírená aliancia bude predstavovať jedno z najväčších automobilových zoskupení na svete vykazujúcich vo fiškálnom roku 2016 celoročné predaje v objeme 10 miliónov vozidiel.

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.