ATLAS.SK: Pondelok, 27.3.2017
meniny má Alena

Brexit má zrejme prvú obeť: Opel / Vauxhall. A to je len začiatok

20.7.2016 | Novinky

Výstup Británie z EÚ bude znamenať potenciálne problémy aj pre automobilky. Jedna sa už pomaly sťahuje za hranice a ďalšie potenciálne tiež.

Hoci Veľká Británia už nehýri tým kvantom automobiliek ako pred polstoročím, stále vyrába nezanedbateľné množstvo áut. Vo väčšine prípadov to však nie sú modely domácich značiek. Vznikajú tu okrem áut domácich výrobcov napríklad aj Honda Civic, Hodna CR-V, Nissan Micra, Nissan Qashqai či Toyota Avensis.

V niektorých prípadoch sú to modely len pre domáci trh (riadenie na pravej strane), no niektoré autá sú exportované aj na slovenský trh. Napríklad všetky Mini, či Honda Civic - aj tie v našich predajniach pochádzajú zo anglického Swindonu.

 
 Ilustračný obrázok - Vaxhall (Opel) Astra


Nielen na ne (a možno aj ich ceny) bude mať v blízkej budúcnosti nedávne úspešné referendum o vystúpení Veľkej Británie z Európskej Únie vplyv. A zrejme nie pozitívny. To je zatiaľ však predmetom diskusie.

Bezprostredný dopad však už Brexit na jednu automobilku má. Podľa autonews.com je veľmi blízko k odchodu z Británie jedna zo značiek koncernu General Motors - Vauxhall, u nás známy ako Opel. V meste Ellesmere Port vyrábajú model Astra s riadením na pravej strane. Modely Vauxhall tu vznikajú od roku 1964.

Továreň má však nízku mieru lokalizácie - len štvrtina dielov pochádza od domácich subdodávateľov. Opel Astra pre náš a ďalšie európske trhy sa vyrába v Poľsku, kam by sa presunula aj výroba Astier pre Veľkú Britániu.

Malo by ísť o krok, ktorý má predísť potenciálnemu zavedeniu importných taríf, niekedy okolo roku 2021. Táto migrácia továrne ovplyvní zrejme len britský trh, no v podobnej situácii sa môžu ocitnúť aj automobilky, ktoré tu vyrábajú autá aj pre náš trh.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.