ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Seat zvažuje ďalšie modely SUV. Môže spustiť koncernový "kanibalizmus"

4.7.2016 | Novinky

Seat po oficiálnych novinárskych jazdách SUV Ateca, rovno zvažuje výrobu väčšieho vozu do ľahkého terénu. Mohol by však v takomto prípade vzniknúť koncernový kanibalizmus?

Španielska automobilka vedená koncernom Volkswagen zažila niekoľko týždňov späť novinárske prvé jazdy so svojím historicky prvým SUV. Po celkom dobrých ohlasoch sa začína nahlas hovoriť o tom, že by mohol Seat prísť s ešte väčším autom do ľahkého terénu. Nápovedou by mal byť koncept 20V20, ktorý sa síce na Atecu náramne podobá dizajnom, no veľkosťou bol o „číslo väčší".


Seat Ateca


Týmto by však Seat mohol začať kanibalizovať koncernového súrodenca, českú Škodu. Atecu vyrába Seat v českej fabrike v Kvasinách, kde by sa mala výroba zlúčiť s druhou generáciou škody Yeti. Ak by si tieto dva modely nekonkurovali dostatočne, Škoda chystá sedem miestne SUV Kodiaq, ktorému by mohlo veľké SUV od Seatu priamo konkurovať. K tomu všetkému sa v Škode chystá malý crossover na základoch Fabie, no Seat má v pláne veľmi podobný krok po správach z posledných dní, ohľadom chystaného modelu Marbella.

Jedinou výhodou by mohla byť skutočnosť, že Seat veľké SUV momentálne iba zvažuje. Škode trvá príprava Kodiaqa niekoľko rokov a to isté čaká aj prípadný španielsky sedem miestny model. Španieli taktiež potrebujú „zelenú" z centrály vo Wolfsburgu a technické vybavenie pre veľký model. Z týchto dvoch vecí je však momentálne málo pravdepodobné iba požehnanie nového modelu vedením koncernu.

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.