ATLAS.SK: Pondelok, 27.3.2017
meniny má Alena

Nemecko: Nelegálny softvér vraj používa aj Opel

16.5.2016 | Novinky

Nemecký minister dopravy Alexander Dobrindt predvolal šéfov automobilky Opel pred vyšetrovaciu komisiu, dôvodom sú mediálne informácie o tom, že nepovoleným spôsobom pri niektorých modeloch upravovala hodnoty emisií

Správu o tom, že nemecká automobilka Opel taktiež používa nepovolený softvér, upravujúci emisie ako prvý priniesol časopis Der Spiegel, neskôr o tom informovala aj agentúra Reuters.

 
Informáciu o používaní nelegálneho softvéru v oploch zverejnil ako prvý Der Spiegel.


Der Spiegel uviedol, že automobily Opel Astra sú vybavené softvérom, ktorý vypína systém pre reguláciu emisií, pokiaľ je vonkajšia teplota pod hranicou 17 stupňov, alebo keď auto akceleruje. Nemecká ekologická organizácia Deutsche Umwelthilfe (DUH) podľa agentúry DPA tvrdí, že meranie emisií pri náhodne vybranom aute Opel Astra v reálnej premávke prinieslo „alarmujúce hodnoty".

 
Automobily Opel Astra sú vraj vybavené softvérom, ktorý za určitých podmienok vypína systém pre reguláciu emisií.


Opel však stále trvá na tom, že vo svojich autách žiaden podobný softvér nevyužíva a s emisiami nemanipuluje. „Násš softvér nikdy nebol nastavený tak, aby podvádzal,", tvrdí vedenie Oplu. Zároveň už koncom minulého týždňa vyjadrilo vážne pochybnosti o objektivite a vedeckosti merania, uskutočneného organizáciou DUH.

Schôdzka predstaviteľov automobilky s vyšetrovateľmi by sa mala odohrať už tento týždń, nemecký minister Dobrindt neskôr uviedol, že sa na nej zúčastnia aj predstavitelia automobilky Fiat. Dôvodom je zistenie nemeckého úradu pre motorové vozidlá KBA, že pri jednom z jeho modelov prichádza po 22 minútach k obmedzovaniu činnosti regulačného systému. Oficiálne meranie emisií pritom zväčša trvá 20 minút.

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.