ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

CrossClimate - prvá letno-zimná pneumatika od Michelinu sa osvedčila

15.3.2016 | Novinky

V prípade CrossClimate nepouživame termín „celoročná" úplne zámerne. Mnohí vodiči takéto pneumatiky používajú v domnení, že sú dobre aj v lele aj v zime a tak na prezúvaní a druhej sade ušetria. Nie je to tak.

 
Zdroj: Michelin
 Michelin CrossClimate
Testy pneumatík totiž ukazujú, že väčšina celoročných pneumatík nie je „aj - aj", ale skôr „ani - ani". Na letný asfalt sú skrátka príliš mäkké na to, aby boli stabilné, v zime zas majú na podchladenom asfalte príliš dlhé brzdné dráhy na to, aby boli bezpečné.

Pneumatika CrossClimate však medzi ne nepatrí - je to v skutočnosti prvá letná pneumatika, ktorá má zároveň zimnú homologáciu. Inak povedané - v teste priľnavosti na mokrom povrchu získala najvyššie možné klasifikačné hodnotenie triedy „A" podľa hodnotiacich kritérií tak pre letné, ako aj pre zimné pneumatiky (TÜV SÜD, DEKRA a UTAC-CERAM). Začala sa predávať v minulom roku a osvedčila sa natoľko, že Michelin sa z nej rozhodol spraviť plnohodnotný modelový rad a ponúkne ju v 37 rozmeroch. 

Za nadštandardné vlastnosti v zime aj v lete vďačí inovačnej stavbe behúňa a použitiu inteligentných elastomérov prispôsobuje svoje vlastnosti aktuálnym poveternostným podmienkam.

 
Zdroj: Michelin
 Michelin CrossClimate
Pneumatika má nízky valivý odpor a jej behúň je veľmi pružný, takže sa dokáže prispôsobiť rôznym povrchovým nerovnostiam v rôznych podmienkach - na suchej, mokrej i zasneženej vozovke. Navyše využíva originálnu kombináciu smerového dezénu s atypicky usporiadanými 3D samoblokujúcimi lamelami. Tie sú usporiadané pozdĺž dezénových blokov, ako je to typické pri letných pneumatikách, a zároveň sa vyznačujú zložitou geometriou, tak ako je to pri lamelách zimných gúm. Lamely majú zvlnený profil s meniacou sa šírkou, čo v zimných podmienkach zaisťuje „pazúrový" efekt - lamela sa zaryje do snehu a zvýši priľnavosť pneumatiky.Kombinácia skosených hrán behúňových blokov s vysokovýkonnými lamelami navyše zaisťuje maximálnu kontaktnú plochu s vozovkou a zvyšuje tak účinnosť brzdenia na suchom povrchu.

 
Zdroj: Michelin
 Michelin CrossClimate
Pneumatika vznikala tri roky, testovaná bola v siedmych krajinách pri teplotách od 30 stupňov pod nulou až do plus štyridsať a počas testov s ňou vodiči prešli vyše päť miliónov kilometrov.

CrossClimate sa začína postupne predávať aj v nových rozmeroch od 14'' do 18'' a od septembra aj vo verzii pre SUV v rozmeroch od 17" do 19". Celkovo bude na výber 37 rozmerov pre osobné vozidlá a 6 pre SUV, na trh budú prichádzať postupne. Pokiaľ ide o cenu, tak v najbežnejších 15-palcových rozmeroch stojí okolo 60 eur.

Autor: md

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.