ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

VIDEO: Nahradí pneumatiku táto 3D tlačená guľa plná snímačov?

4.3.2016 | Novinky

Goodyear predstavil na ženevskom autosalóne futuristický koncept 3D tlačenej pneumatiky. Zrejme najzaujímavejší je samotný jej tvar.

Použiť guľu namiesto klasického kolesa už napadlo kadekoho. Výrobca pneumatík Goodyear si ju však skúša predstaviť aj pomocou animácie a ďalších nových technológií. Ich koncept pneumatiky menom Eagle-360 je akási 3D tlačená guľa s dezénom inšpirovaným koralom. Pri kontakte s vodou ju póry nasajú a guma zmäkne. Keď je sucho tak, naopak stvrdne.

 
 VIDEO NÁJDETE POD ČLÁNKOM


Pneumatika, (alebo čo to je) obsahuje aj snímač opotrebenia, tlaku či poveternostných podmienok. V aute drží vďaka magnetickej sile a jej tvar umožňuje rotáciu ľubovoľným smerom. Využitie takejto technológie by znamenalo novú úroveň obratnosti áut. Všetko je však zatiaľ len počítačová štúdia.

Podľa Goodyear je tento koncept skôr víziou ako plánom na nový typ pneumatiky. Ako nápad je však zaujímavý. Veď posúďte podľa videa pod článkom.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme