ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Hyundai začal testovať autonómne auto na vodík

16.12.2015 | Novinky

Hyundai sa stal prvým automobilovým výrobcom na svete, ktorý začal testovať plne autonómny automobil poháňaný palivovým článkom na verejných cestách v USA. Je ním Tucson (ix35) Fuel Cell.

Spoločnosť Hyundai Motor zahájila prvé testy plne autonómneho automobilu poháňaného palivovým článkom (FCEV) na verejných cestách v USA na základe povolenia udeleného štátom Nevada.

 
 Tucson (ix35) Fuel Cell


Hyundai chce na Tucsone overovať technológie pre čiastočne a plne autonómnu jazdu v reálnej premávke. Ide konkrétne o systém pre plne autonómnu jazdu na kontrolovaných, označených cestách (Interval Autonomous Driving), asistenčný systém pre jazdu v dopravnej zápche, ktorý zabezpečuje synchronizovanú jazdu za vozidlom idúcim vpredu v rozsahu rýchlosti od 0 do 60 km/h (Traffic Jam Assist), bezpečnostný systém, ktorý automaticky zavedenie automobil na krajnicu a zastaví ho v prípade nebezpečenstva (Emergency Stop System) a asistenčný systém zabezpečujúci navádzanie alebo plne autonómnu jazdu na úzkych cestách (Narrow Path Assist)

Tieto technológie využívajú celú škálu rozličných senzorov ako kamery a radary, vrátane priestorového kamerového systému Around View Monitor, navigácie GPS, radarového monitorovania mŕtvych uhlov Blind Spot Detection, radarového tempomatu Smart Cruise Control, ultrazvukových parkovacích senzorov a optického senzora LiDAR (Light Detection and Ranging).

Autor: Martin Domček

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.