ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Nová Honda Civic Type-R konečne odtajnená. Aj s parametrami

9.3.2017 | Modely

Po mnohých maskovaných a nemaskovaných prototypoch, siluetách a iných lákadlách poznáme konečne ostrú verziu novej Hondy Civic Type-R. Vrátane čísel.

Nový „tajpár" bude opäť bude využívať 2,0 litrový preplňovaný benzínový štvorvalec s výkonom 228 kW /320 k a s krútiacim momentom 400 Nm. Motor stále poháňa predné kolesá, výlučne pomocou šeťstupňového manuálu a mechanického samosvorného torsen diferenciálu.

 
 Honda Civic Type-R


Prevodovke pribudla možnosť automatického synchronizovania otáčok motora (tzv. rev matching). Výkon motora síce nestúpol no hmotnosť auta klesla - na 1382 kg. Výsledok je stovka za 5,7 sekundy a ťažisko nižšie o 34 mm.

Klesol aj samotný vodič. V porovnaní s predchodcom budete sedieť za volantom teraz až o 5 cm nižšie. Opäť si môžete vybrať z jazdných režimov Comfort, Sport alebo R+.

 
 Honda Civic Type-R


Predná MacPherson náprava síce nie je ďaleko od tej v predchádzajúcom Civicu Type-R, no vzadu nájdete nezávislé zavesenie kolies. Torzná pevnosť karosérie stúpla o 38 % a nový tvar karosérie spolu s novými exteriérovými prvkami a hladším podvozkom prispeli k lepšej aerodynamike.

Oproti obyčajnej Honde Civic tu nájdete aj iné pružiny a trojkomorové adaptívne tlmiče, plus upravené uchytenie ramien. Kolesá môžu byť do 19 alebo 20 palcové a vpredu budú ukrývať štvorpiestikové brzdiče Brembo.

 
 Honda Civic Type-R


Predaj Type-R začne údajne na jar / v lete 2017 a ceny sa budú zrejme pohybovať na úrovni prechádzajúceho Civicu Type-R. Teda vyše 30 000 eur.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.