ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Subaru XV na to nevyzerá, ale je úplne nové

8.3.2017 | Modely

Model Subaru XV sa na trhu objavil v roku 2012 a hoci jeho najnovšia generácia nevyzerá na prvý pohľad príliš odlišne, je úplne iným autom, na úplne novej platforme.

Subaru odhalilo na autosalóne v Ženeve novú generáciu modelu Subaru XV. Spolu s ňou sa do Európy dostáva aj nová globálna platforma (SGP). Tá spočíva okrem iného v nových komponentoch zavesenia kolies, pomocných rámov, zavesenia stabilizačných prvkov ale aj v novej spodnej časti auta. Vďaka zmenám na nápravách sa má auto o 50 % menej nakláňať.

 
 Subaru XV 2018


Nová platforma vedie údajne k o 70 až 100 % vyššej pevnosti ako u prechádzajúcich modelov. Vďaka tomu a vďaka použitiu nových materiálov je teraz XV bezpečnejšie a dokáže pohltiť o 40 % viac energie. Ťažisko auta kleslo o 5 mm vďaka zníženiu umiestnenia kardanu a zadného diferenciálu o 10 mm.

Novinky vás čakajú aj v interiéri. Kvalita interiéru údajne stúpla a okrem iného tu nájdete nový infotainment systém s väčším displejom. Volant sa zmenšil a riadenie je teraz ostrejšie a vďaka novej polohe za volantom teraz sedíte nižšie. 

 
 Subaru XV 2018


Nové XV disponuje aj bezpečnostným systémom, ktorý dokáže zabrániť zrážke pomocou automatického brzdenia. Stále je k dispozícii aj stereokamerový systém EyeSight, ktorý sa stará okrem vyššie uvedeného aj o adaptívny tempomat a kontrolu jazdy v pruhu.

Novinkou je aj atmosférický 2,0 litrový boxer štvorvalec (FB20) s výkonom 156 k / 114 kW a krútiacim momentom 196 Nm. Vymenených bolo 80 %dielov a váha motora klesla o 12 kilogramov. O 2,0 litrovom naftovom motore zatiaľ reč nebola, no predpokladáme, že v Európe by mal v ponuke zostať.

 
 Subaru XV 2018


Vynovená je automatická CVT prevodovka, ktorej rozsah prevodov sa teraz zväčšil, pričom simulácia sedemstupňového sekvenčného radenia zostala zachovaná. Nechýba štandardný pohon všetkých, ktorému pribudli aktívne rozdeľovanie krútiaceho momentu a systém aktívnej štvorkolky X-Mode.

Kedy sa auto objaví u nás zatiaľ nevieme. Čo sa cien týka, aktuálne predávaný model začína v horizonte 20 000 eur.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.