ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Ostrá Ford Fiesta ST prišla o valec. Kone však pribudli

27.2.2017 | Modely

Náš obľúbený malý hot hatch, Ford Fiesta ST, sa dočkal novej generácie. Hoci nevyzerá drasticky odlišne, zmena sa udiala hlavne pod kapotou.

Nový Ford Fiesta ST vymenil 1,6 litrový preplňovaný benzínový štvorvalec za 1,5 litrový trojvalec. Valec síce ubudol, no výkon, naopak, stúpol na 147 kW (200 k) a krútiaci moment na 290 Nm. Aj vďaka kombinácii priameho a nepriameho vstrekovania. Motor dokáže dokonca fungovať v dvojvalcovom režime, čo má viesť k úspore paliva. Čo sa prevodovky týka, šesťstupňový manuál a pohon predných kolies zostali, ako jediná voľba.

 
 Ford Fiesta ST 2017


Teraz to ST zvládne na stovku za 6,7 sekundy. Novinkou sú tri jazdné režimy (Normal, Sport a Track), pomocou ktorých meníte odozvu motora, odozvu plynového pedálu, účinok posilňovača riadenia, nastavenia elektronickej kontroly stabilizácie aj zvuk výfuku. To (bohužiaľ) znamená, že aj do Fiesty sa dostal systém simulácie zvuku motora z reproduktorov ale aj to, že sa bude upravovať aj reálny zvuk výfuku.

 
 Ford Fiesta ST 2017


Teší nás nový systém rozdeľovania krútiaceho momentu pomocou bŕzd, čo by malo viesť k menšej nedotáčavosti. V interiéri nájdete Recaro sedadlá či infotainment systém Sync 3. Čo sa vonkajšieho vzhľadu týka štandardom sú 18 palcové kolesá.

Premiéru bude mať auto už čoskoro na autosalóne v Ženeve. Na trh sa má dostať začiatkom roka 2018. Pod článkom nájdete video, kde počuť aj zvuk nového trojvalca.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme