ATLAS.SK: Utorok, 28.3.2017
meniny má Soňa

Pagani Huayra prišlo o strechu aj desiatky kíl

15.2.2017 | Modely

Taliansky výrobca superšportov Pagani predstavil novú verziu modelu Huayra. Prišla o strechu a vyše 80 kilogramov.

V Top Geare kedysi ocenili entuziazmus vtedy len nedávno založeného talianskeho výrobcu superšportov menom Pagani. Báli sa však, že ako mnoho malých automobiliek budú do roka a do dňa preč. Prešlo však 14 rokov a po mnohých verziách modelu Zonda prišla Huayra, teraz aj ako verzia bez strechy. Privítajte Pagani Huayra Roadster.

 
 Pagani Huayra Roadster


Inžinierom sa podaril malý zázrak - verzia bez strechy je ľahšia ako verzia so strechou. Hoci to znie logicky, opak býva pravdou - bez podpory strechy musia autu pridať ďalšie konštrukčné prvky navyše aby udržali pevnosť karosérie. Nie však tu. Roadster s karosériou z uhlíkových vlákien je o 80 kilogramov ľahší a celkovo váži len 1280 kilogramov. Torzná tuhosť karosérie dokonca v porovnaní s kupé stúpla.

 
 Pagani Huayra Roadster


Dieru v streche viete zaplniť dvoma spôsobmi - buď ľahkým karbónovým medzikusom s centrálnym preskleným dielom alebo kombináciou látky a karbónu, ktorú je možné odložiť priamo v Roadsteri.

Na pohon Roadsteru slúži známy 6,0 litrový dvojito preplňovaný V12 motor z dielne Mercedes-AMG (M158) s výkonom 764 k (569 kW) a krútiacim momentom monštruóznych 1000 Nm od 2400 otáčok. Silu na cestu prenáša pomocou sedemstupňového robotizovaného manuálu Xtrac.

 
 Pagani Huayra Roadster


Zmeny sa udiali aj na povdovzku - Roadster získal pruženie z novej zliatiny hliníka menom HiForg. Nové sú aj karbónové Brzdy Brembo, vpredu 6 piestikové a vzadu 4 piestikové.

Ak by ste mali záujem tak vás zrejme neprekvapím, že na to nemáte. Okrem série len 100 kusov bude vašim problémom aj cenovka 2 280 000 eur. Ale ako plagát na stenu...

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.