ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Budúcnosť tuningu? Upravený elektrický VW Golf je lepší ako z fabriky

12.12.2016 | Modely

Nie každá úprava auta ho nevyhnutne vylepší. V tomto prípade však dokázala nezávislá firma vyše zdvojnásobiť kapacitu batérií elektrického Volkswagenu e-Golf.

Keď sme pred časom testovali elektrický VW e-Golf, patril u nás medzi elektromobily s najväčším dojazdom. Pôvodne má kapacitu batérií 24,2 kWh a na nabitie prejde v ideálnom prípade okolo 190 km (reálne skôr 160 km).

Technológie batérií však idú ďalej a tým sa otvára aj priestor pre úpravy elektromobilov. Potenciál nám ukazuje už dnes rakúska firma Kreisel Electric. Ich upravený elektrický Golf poňal batérie s vyše dvojnásobnou kapacitou, 55,7 kWh, čo údajne stačí na prejdenie 350 kilometrov na nabitie. Stále to nie je Tesla S, no v porovnaní so sériovým autom ide o radikálny posun. Pritom sú tieto batérie rovnako veľké aj ťažké (330 kg) ako sériové.

 
(VW) Kreisel e-Golf - upravený elektrický golf


Vyššiu kapacitu dosiahli použitím špeciálnej metódy skladania akumulátorov pomocou laserového zvárania. Batérie využívajú špeciálne chladenie, kde je každý článok „temperovaný" špeciálnou nehorľavou a nevodivou kvapalinou na teplotu 25 až 30 stupňov. Chladiaca kvapalina má aj protipožiarne účinky a pomáha predĺžiť životnosť batérií.

Kreisel využíva bežne dostupné li-ion články a ich e-Golf je možné nabíjať pomocou rýchlonabíjačiek s výkonom až 150 kW. Vďaka tomu by malo jedno nabitie na 80 % trvať len 20 minút a batérie vám majú vydržať až 400 000 kilometrov.

 
(VW) Kreisel e-Golf - upravený elektrický golf


Na rozdiel od predchádzajúcich elektrických prototypov firmy sa má tento dostať aj do sériovej výroby. Táto prvá lastovička môže znamenať, že staré elektromobily by mohli mať pred sebou teoreticky neobmedzený život. Stačilo by vymeniť batérie za väčšie a novšie (hoci aj neoriginálne) a vlastnosti auta sa dokonca zlepšia. Uvidíme čo ukáže prax...

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.