ATLAS.SK: Pondelok, 27.3.2017
meniny má Alena

Nový Citroën C3 - v Lyone sme ho videli naživo!

30.6.2016 | Modely

Vo francúzskom Lyone sme pred pár dňami mali možnosť medzi prvými vidieť naživo tretiu generáciu Citroënu C3.

 
  Nový Citroën C3 - svetová premiéra v Lyone
Pre materskú automobilku je to jeden z najdôležitejších  modelov, doteraz sa z neho predalo vyše 3,5 milióna, pričom približne každý piaty skončil v Európe. A pre nás je toto auto výnimočné aj z iného dôvodu - vyrábať sa bude na Slovensku. A aká teda nová C3-ka v skutočnosti je?

Podobnosť, ktorá nie je náhodná

Auto prešlo zásadnou obmenou, rozhodne nejde o nejaký facelift typu „nájdi desať rozdielov“. Po vizuálnej stránke si najmä vpredu auto veľa požičalo zo svojho väčšieho úspešného súrodenca - modelu C4 Cactus a celkovo pôsobí drsnejším „crossoverovým“ dojmom. Zdanie však klame - s dĺžkou necelé štyri metre a s približne 300-litrovým kufrom stále zostáva konkurentom pre autá typu Fabie, aj keď v porovnaní s ňou vyzerá väčšie a extravagantnejšie.

 
  Nový Citroën C3 - svetová premiéra v Lyone
Za to vďačí aj inovatívnej ochrane dverí pred poškodeniami na parkovisku, ktorú v Citroëne volajú Airbump a možno ju ako jeden z ťažiskových dizajnových prvkov nájsť práve na väčších Cactusoch. Tie však, rovnako ako aj ochranné crossoverové oplastovanie budú až súčasťou vyšších výbav. respektíve za príplatok. K ďalším zaujímavým dizajnovým prvkom patrí zatmavený A-stĺpik a farebne odlíšená strecha.

Aj s kamerou pod zrkadlom

V interiéri nás prekvapila malá kamera so 16 GB pamäťou a GPS, zabudovaná pod predným zrkadlom, na ktorú možno natáčať, robiť fotky a vzápätí ich zdieľať na sociálnych sieťach, v prípade nehody však automaticky natočí a uchová aj okamihy pár desiatok sekúnd pred a po nej. Na Cactus sme si spomenuli aj pri pohľade na široké a pohodlné sedadlá, pripomínajúc skôr kreslá. Stredovej konzole dominuje veľký 7-palcový dotykový multifunkčný displej, samozrejme, nechýba ani funkcia Mirror Screen, zrkadliaca obsah vybraných smartfónových aplikácií priamo na displeji. 

 
  Nový Citroën C3 - svetová premiéra v Lyone
Na výber bude aj parkovacia kamera, systém na sledovanie mŕtveho uhla, výstraha pred vybočením z jazdného pruhu a pár ďalších bezpečnostných prvkov. Na pohon nového modelu Citroën C3 poslúžia benzínové 3-valcové motory PureTech 68, 82 a 110 v kombinácii s manuálnou prevodovkou, rovnako ako aj naftové motory BlueHDi 75 (Stop & Start) a 100 (Stop & Start).  A čerešnička na záver - už od začiatku predaja auta bude konečne k dispozícii aj plnohodnotná automatická 6-stupňová prevodovka.

 
 Nový Citroën C3 - svetová premiéra v Lyone
Auto sa svojej výstavnej premiéry dočká na jeseň v Paríži, hneď po nej budú nasledovať novinárske testovacie jazdy v Španielsku a do predaja sa dostane koncom tohto roku, ceny zatiaľ známe nie sú.

Autor: Martin Domček (tento text sme redakčne pripravili pre partnerský týždenník Plus 7 dní)

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.