ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Renault Clio facelift: Francúzi sa vracajú k manulálnej prevodovke

14.6.2016 | Modely

Aktuálne Renault Clio dostalo nové kombinácie motorov, prevodoviek aj nové prvky výbavy. Nechýba výkonnejší diesel, šesťstupňový manuál či full LED svetlá.

Francúzska automobilka sa rozhodla osviežiť ich zástupcu B segmentu. Aktuálne Renault Clio (jeho štvrtá generácia) je totiž na trhu už od roku 2012. Mierne vynovenie preto nie je prekvapujúce a zmeny, ktoré sa udiali, môžeme hodnotiť len pozitívne.

 
 Renault Clio štvrtej generácie po facelifte


Radikálny redizajn exteriéru samozrejme nečakajte. Mierne sa zmenila predná maska, pribudli predné full LED svetlá, v ponuke sú štyri nové farby karosérie a nové zliatinové disky. Zmien sa dočkal aj interiér - iné je čalúnenie a chrómové lišty sú teraz matnejšie. Vynovenie sa týka napríklad aj ponuky infotainment systémov - dostupné sú tri: Media Nav Evolution, Renault R-Link Evolution alebo novinka pre Clio, systém R&Go (známy z Renaultu Twingo). V najvyššej výbave nájdete napríkald aj parkovací asistent.

 
 Renault Clio kombi po facelifte


Čo sa motorov týka, konečne sme sa dočkali preplňovaného benzínového štvorvalca 1,2 TCe s výkonom 88 kW / 120 k v kombinácii s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. Doteraz bol dostupný výlučne s dvojspojkovou prevodovkou. Okrem toho pribudla výkonnejšia, 81 kW / 110 k verzia naftového štvorvalca 1,5 dCi v kombinácii so šesťstupňovým manuálom.

Zvyšok ponuky zostal zachovaný. To znamená atmosférický benzínový štvorvalec 1,2 s výkonom 55kW / 75 k v kombinácii s päťstupňovým manuálom ako základ a 0,9 litrový preplňovaný benzínový trojvalec s výkonom 66 kW / 90 k, tiež s päťstupňovým manuálom. Zvyšná ponuka naftových motorov pozostáva z ďalších dvoch variant motora 1,5 dCi, jednej s výkonom 55 kW / 75 k a druhej s výkonom 66 kW / 90 k. Obe si môžete objednať buď s päťstupňovou manuálnou prevodovkou a výkonnejšiu verziu aj so šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou EDC.

O prípadných úpravách na Cliu RS zatiaľ slovo nepadlo. Neprestávame však dúfať, že s príchodom šesťstupňového manuálu do normálneho Clia je stále nádej aj na manuálne „ereso" (a to by bola skoro taká šleha ako tento koncept Clia s dvojlitrom z Méganu RS).

 
Interiér Renault Clio štvrtej generácie po facelifte


Ceny a približný čas príchodu do showroomov zatiaľ poznáme len v domácom Francúzsku. A čo sa cien týka, tie francúzske nám príliš nepomôžu: základné Clio tam totiž stojí 13 700 eur, zatiaľ čo u nás len 9 190 eur. Francúzi si budú môcť objednať vynovené Clio niekedy od leta tohto roka, pričom prvé kusy sa majú v tamojších predajniach objaviť na jeseň. V tých našich to tipujeme tak na zimu.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.