ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Renault Sport Twingo GT: Dočkali sme sa ostrého malého chuligána

8.6.2016 | Modely

Odkedy dostal malý Renault Twingo motor na zadnú nápravu, ostrej verzie sme sa akosi nedočkali. Divízia Renault Sport sa však činí a malého drobca poriadne nabrúsila. Máme prvé informácie.

Malý Renault Twingo s prívlastkom GT má na svedomí „tá zábavnejšia" divízia francúzskej automobilky, Renault Sport. O pripravovanom ostrom Twingu sa debatovalo už od prvého uvedenia modelu na trh, keď sa Renault Sport ukázal so zúrivým konceptom na báze Twinga. Čas predstavenia malej ostrej feferónky sa konečne naplnil a s galériou fotografií prichádza aj baíček technických údajov malej novinky.

Podobne ako Mégane GT, ktorý je medzistupňom medzi bežným modelom a chystaným ostrým RS, Twingo pobralo názov práve z tejto prostrednej filozofie. Twingo si od poslednej generácie prešlo dramatickým rozdielom v koncepcii pohonu a so svojím predchodcom má spoločné skutočne pramálo.

 
Prvá fotografia Renault Twingo od divízie Renault Sport


Motorizácia ostrého Twinga bude z dôvodu značného úbytku objemu vcelku mykať kútikmi a vzbudzovať podvedomí disrešpekt. Malý preplňovaný trojvalec s objemom0,9 litra by sa mal však ukázať svetu s výkonom 80 kW/108 koní. K tomu všetkému sa Renault Sport rozhodol Twingo GT špecifikovať len a výhradne s manuálnou prevodovkou. Pokiaľ by ste túžili po Twingu s "automatom", musíte sa obrátiť na sesterský model Smart ForFour Brabus.

Jeho prednosťou by mala byť podľa všetkého váha, keďže je prevádzková hmotnosť vrcholovej motorizácie skromných 1 068 kilogramov. Divízia Renault Sport by sa mala v prvom rade starať o naladenie podvozku, riadenie a úpravu interiéru do agresívnejšej podoby. Malé výkonné autá máme veľmi radi a na túto zadokolku sme sa tešili hrozne dlho. Renault však podvozok napchal elektronikou, ktorá príliš veľa zábavy nedovoľovala. Potenciál by tam bol a veľmi radi si naň počkáme.

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.