ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Nový Renault Grand Scénic: hybrid, 7 miest a povinne 20 palcové disky

27.5.2016 | Modely

Nový Renault Grand Scénic: hybrid, 7 miest a povinne 20 palcové disky

Renault predstavil nástupcu sedemmiestneho modelu Grand Scénic. V ponuke bude aj „mild hybrid" a 20 palcové disky sú štandardnou výbavou.

Renault Scénic bol doteraz klasickým MPV (snáď okrem verzie Scénic X-Mod). To je však minulosťou - podobne ako Espace sa však mení na obdobu crossoveru. Teraz odhalená verzia Grand Scénic si však zachováva 7 miest aj veľký kufor. Nová generácia „grandu" je 4 634 mm dlhá - o 75 mm dlhšia ako jej predchodca. Stúpla aj svetlá výška - o 30 mm. V porovnaní s „krátkym" Scénicom je Grand dlhší o 240 mm. Objem kufra stúpol o 40 litrov na hodnotu 718 litrov (u päťmiestnej verzie). K tomu pripočítajte 63 litrov v podobe ďalších odkladacích priestorov v aute.

 
 Renault Grand Scénic


Exteriér hrá najnovšie dôležitejšiu rolu ako predtým. Preto nájdete pod zadným nárazníkom difúzor a štandardom sú 20 palcové kolesá. Čítate správne, každý jeden Grand Scénic bude mať obrovské disky. Dizajnu to zrejme pomôže, no pohodliu cestujúcich pravdepodobne nie. Necháme sa však prekvapiť. Bude to zrejme taký menší Espace.

Do štandardnej výbavy bude patriť aj systém rozpoznávania chodcov a zvoliť si môžete okrem iného udržiavanie v jazdnom pruhu či adaptívny tempomat. Už klasikou sa stáva infotainment systém R-Link 2 s 8,7 palcovým dotykovým displejom a systém prispôsobenia auta pomocou systému Multi-Sense. Pribudlo elektrické sklápanie zadných sedadiel z batožinového priestoru, nechýba ani head-up displej a tradičná posuvná stredová konzola s USB, Aux aj 12V zásuvkou.

 
 Renault Grand Scénic


Pod kapotou nájdete tri motory - 1,5 litrový naftový štvorvalec, 1,6 litrový naftový štvorvalec (aj ako biturbo) a 1,2 litrový benzínový štvorvalec. Kombinované sú buď so šesťstupňovým manuálom alebo šesť a sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou. Novinkou je naftový „mild hybrid", v ktorom nájdete 1,5 litrový štvorvalec s výkonom 81 kW / 110 k v kombinácii s približne 15 koňovým elektromotorom pracujúcim s napätím 48 voltov. Pôjde zrejme o najúspornejšiu verziu v ponuke.

 
 Renault Grand Scénic - motory


Ak sa vám nový Grand Scénic pozdáva, v predajniach by sa mal objaviť niekedy koncom tohto roka. Ešte predtým sa však dozvieme zrejme aj ďalšie informácie.

Autor: Daniel Krnáč

 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.