ATLAS.SK: Pondelok, 27.3.2017
meniny má Alena

SEAT ATECA: Vytúžené španielske SUV je tu!

10.2.2016 | Modely

Toto je historicky prvé SUV od SEAT-u. Je také dôležité, že označenie SUV sa dostalo ešte aj na evidenčné číslo. A v skutočnosti Ateca reprezentuje oveľa viac ako iba o pár centimetrov dvihnutý SEAT Leon s oplastovaním.

 
 Nový Seat Ateca
Zvláštne mená, dôležité modely. Ateca si to rozdá s rovnako krkolomne znejúcou konkurenciou. Kadjar Qashqai a Tucson a Sportage sú na zozname konkurentov, oficiálne materiály totiž nespomínajú nový Tiguan ani Kodiaq od škodovky.  

Dizajn ideologicky sleduje aktuálne tvary sesterských španielskeho výrobcu, napriek tomu však vyzerá k svetu a zákazníkom sa bude páčiť. Napokon dnes je esenciálne mať v ponuke SUV tejto veľkostnej kategórie. Na trhu sa však objaví až v Septembri a výrobca zatiaľ neoznámil cenník, môžeme však predpokladať, že SEAT Ateca bude z trojice Tiguan/Kodiaq/Ateca najlacnejšia. A to by znamenalo predajný úspech aj našom trhu.

Široká paleta motorov

Základný motor bude trojvalec. 1,0 TSI ponúkne 85 kW/115 koní, kombinovať sa bude výlučne s pohonom predných kolies. Nasledovať bude motor 1,4 TSI s maximálnym výkonom 110 kW/150 koní a technológiou vypínania valcov a samozrejme k dispozícii bude aj pohon 4x4.

 
 Nový Seat Ateca
Naftový základ reprezentuje motor 1,6 TDI s maximálnym 85 kW/115 koní. Aj tento agregát bude k dispozícii iba ako „predokolka". Silnejší motor 2,0 TDI sa bude dodávať v dvoch verziách. Slabšia ponúkne 110 kW/150 koní, silnejšia ponúkne 140 kW/190 koní. Štandardne sa bude dodávať so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, motory 1,4 TSI a 2,0 TDI sa budú kombinovať aj s so sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG.

V štýle Leona

Pri pohľade do interiéru sa vám pripomenie model Leon. V detailoch je však prepracovanejší a multimediálny systém bude mať väčší 8-palcový displej. Ateca využíva v rámci multimediálneho systému aj systémy Android Auto a Apple Carplay.

 
 Nový Seat Ateca
Verzie s pohon 4Drive majú na stredovej konzole aj otočný ovládač režimov pohonu. Pre batožinu je k dispozícii 510 litrov maximálneho objemu, v prípade verzií s poihonom 4x4 je to iba 485 litrov. Reference, Style a Excellence sú označenie jednotlivých stupňov vybavení, ktoré výrobca zatiaľ nešpecifikoval. Ako opcia budú k dispozícii full LED svetlomety a funkcia TopView pre uľahčenie parkovania. Automatický parkovací systém nechýba tiež.

Asistenčné systémy

SEAT Ateca bude vybavená všetkými aktuálnymi asistenčnými systémami. Novinkou je núdzový asistent. V prípade, že vodič neriadi auto a nereaguje, automobil sám od seba zastaví auto na krajnici. V dopravnej zápche dokáže auto samé riadiť do rýchlosti „dopravnej zápchy" a v prípade, že sa premávka uvoľní je k dispozícii aktívny tempomat s udržiavaním odstupu a udržiavaním jazdného pruhu. A ak sa rozhodnete šoférovať sami, SEAT sľubuje jazdný pôžitok. Ako opcia bude k dispozícii full LED svetlomety.

Autor: Majo Bóna 

 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.