ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

V ETCC bude jazdiť 20 ročný Slovák. Auto mu navrhol fanúšik

29.4.2015 | Modely

Seat a Homola Motorsport predstavili ich nový Seat Leon Cup Racer pre Maťa Homolu a European Touring Car Cup 2015. Vzhľad špeciálu navrhol fanúšik.

Dnes sme si na Slovakiaringu mohli pozrieť nový špeciál Seat Leon Cup Racer. V rukách len 20 ročného Maťa Homolu bude Leon jazdiť v známom preteku FIA ETCC - celým menom Fédération Internationale de l'Automobile European Touring Car Cup. Ten nadväzuje na niekdajší European Touring Car Championship a ten vznikol ako Challange v roku 1963.

 
 


Vtedy sa na podujatí bok po boku stretli tak rozdielne autá ako Mini a Mercedes-Benz 300 SE alebo Nissan Primera a Ford Mustang. Počas existencie šampionátu tu pretekali aj mená ako Niki Lauda či Tom Walkinshaw.

Tento rok si v šampionáte opäť zajazdí aj mladý, len 20 ročný slovenský jazdec Maťo Homola. Presedlá však z BMW radu 3 so zadným náhonom do Seatu Leon Cup Racer s predným náhonom.

Nové auto má továrenský výkon 330 konských síl (o 50 viac ako sériový Seat Leon Cupra) a krútiaci moment 410 Nm pochádzajúci z dvojlitrového preplňovaného štvorvalca. Auto disponuje aj špeciálnym VAQ diferenciálom s elektronicky regulovateľnou svornosťou podľa 3 máp. Využíva prednú nápravu MacPherson a viacprvkové zadné zavesenie. Váži 1150 kilogramov.

 
  Seat Leon Cup Racer Maťa Homolu vo farbách víťazného dizajnu


Čo sa týka vzhľadu špeciálu, do verejnej súťaže o jeho dizajn bolo prihlásených celkom 93 návrhov zo štyroch krajín. Podľa organizátorov nebolo rozhodovanie ľahké, no nakoniec si ich priazeň získal Filip Čečil z Českej republiky. Výherca však už skúsenosti s pretekárskymi autami má, a preto prenechal výhernú jazdu v Cup Raceri Nadácii Markíza. Tí dajú túto príležitosť niektorým z ich detí.

Okrem wrapom potiahnutého Cup Racera bude v rovnakých farbách jazdiť aj osobný Leon v službách Maťa Homolu.

Šampionát ETCC 2015 začína 2. mája na maďarskom Hungaroringu a končí 11. októbra v talianskej Pergusa.

Autor: DK
Zdroj: Seat, fiaetcc.com


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.