ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Audi Q8 koncept: Predstavenie v Detroite naznačuje produkčnú podobu SUV

10.1.2017 | Koncepty

Audi sa len niekoľko dní dozadu stihlo pochváliť chystaným konceptom SUV Q8, s premiérou naplánovanou na autosalón v Detroite. Momentálne však máme k dispozícii fotografie samotného modelu a s ním prichádzajú väčšinou len samé dobré správy.

Dĺžka zľahka presahuje 5 metrov. To však pri dnešných obrích SUV už tak katastrofálne nie je. Do úctyhodnej dĺžky však inžinieri vopchali trojmetroví rázvor kolies, čo by malo pomôcť s priestorom v kabíne. Plánom pre interiér je pohodlné usadenie štyroch pasažierov a ich batožinu.


Audi Q8 koncept


Dizajn exteriéru je zásadne futuristickejší a modernejší, než je tomu v aktuálnych modeloch značky. Povedať však túto vetu pri Audi, ktoré ani len náhodou neprodukuje autá dýchajúce minulosťou, Q8 naznačuje dizajnový jazyk značky minimálne dekádu vopred. Najväčším a najzásadnejším prvkom dizajnu sú predná maska (zatiaľ najväčšia aká sa na modeloch Audi objavila) a spojené zadné svetlomety. Audi taktiež tvrdí, zadná časť má pripomínať model Quattro z 80-tych rokov.

Napriek modernému dizajnu a zvažujúcej sa streche, má kufor novinky poňať až 630 litrov batožiny. Pokiaľ sa vám ale novinky páči, máme dobré správy. Audi má celkovo sympatický zvyk svoje koncepty vpúšťať do produkcie nie príliš odlišné od konceptov. Dizajn produkčného vozu by sa už podľa slov samotnej značky príliš líšiť od konceptu nemal.

Audi Q8 koncept


Pod kapotou bude samozrejme hybrid. Elektromotor disponuje výkonom 100 kW/131 koní a maximálnym krútiacim momentom 330 N.m. Benzínový agregát má podľa tlačovej správy disponovať troma litrami objemu a šesticou valcov. Spaľovacia jednotka produkuje 245 kW/333 koní a spoločne s elektromotorom dostanú Q8 z pokoja na 100 km/h v priebehu 5,4 sekundy.

Audi Q8 koncept


Dnešný spôsob oficiálneho merania spotreby bol niekoľkokrát spochybnený a napadnutý, no Audi Q8 dosahuje podľa pôvodného meracieho cyklu spotrebu 2,3 litra benzínu na 100 km. Batéria pritom hybridné SUV odnesie čisto na bez emisný pohon na vzdialenosť 60 kilometrov. Celkový dojazd na kombinovaný pohon atakuje hranicu 1 000 kilometrov. Čo pri veľkom SUV až tak bežné nie je.

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Koncepty