ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Koncept elektrického mikrobusu Volkswagen dá stovku za 5 sekúnd

10.1.2017 | Koncepty

A máme tu ďalší koncept elektrického retro-minivanu z dielne automobilky Volkswagen. Tento má však riadnu dávku „šťavy". 

Po kauze dieselgate si nové vedenie Volkswagenu povedalo, že musia k biznisu pristúpiť tak, aby z ich portfólia „sršala ekológia". Preto sa v budúcnosti dočkáme mnohých hybridov aj elektromobilov. S týmto kusom však „strašia" už dlhšie.

 
Koncept elektrickej dodávky Volkswagen I.D. Buzz
Prvá elektrická inkarnácia legendárneho mikrobusu Volkswagen Transporter pochádza z roku 2015 a volala sa BUDD-e. Na tohoročnom autosalóne v Detroite sme sa však dočkali opäť ďalšej variácie na tému elektrická retro dodávka.

Koncept nesie označenie I.D. Buzz a aj uňho je prepojenie s niekdajším Transporterom T1 očividné. V princípe nám ukazuje to čo BUDD-e, no má mierne pozmenený vzhľad a výkonnejšie pohonné ústrojenstvo a autonómne funkcie. Podľa VW má byť I.D. Buzz prvým plne autonómnym „viacúčelovým autom" na svete. Po stlačení gombíka sa volant zasunie do palubnej dosky a pomocou laserov, ultrazvukových senzorov, radarov, bočných kamier a prednej kamery vás auto samé odvezie kam chcete. Pre vyššiu flexibilitu posádky sa predné sedadlá dokážu otáčať okolo vlastnej osi a zadné zas dokážu vytvoriť veľkú súvislú plochu.

 
Koncept elektrickej dodávky Volkswagen I.D. Buzz
Vzhľad exteriéru môže síce pôsobiť ako neo-retro, no technika je aktuálna. Najvýkonnejšia verzia konceptu je postavená na novej elektrickej platforme MEB a používa dva elekotromotory (jeden vpredu a druhý vzadu) spolu s výkonom 274 kW (369 k). Akcelerovať na stovku má auto vďaka nim v horizonte 5 sekúnd a na nabitie prejde súvisle vyše 430 kilometrov. Energia pre motory je uložená v batériách s kapacitou 111 kWh. Nabijete ich na 80 % vraj do pol hodiny (vďaka 150 kW nabíjačke). Slabšia verzia elektrickej dodávky má len jeden elektromotor, umiestnený vzadu, s výkonom „len" 200 kW (268 k) a batériami s kapacitou 83 kWh.

Súdiac podľa aktuálneho diania sa nejakej formy elektrickej dodávky či minivanu od značky Volkswagen dočkáme. V akej, to sa hádať neodvážime. Podľa automobilky by sme sa však reálnych autonómnych sériových áut mali dočkať niekedy okolo roku 2025.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Koncepty