ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Elektromobil FF91 konkuruje Tesle S akceleráciou aj problémami

9.1.2017 | Koncepty

Ďalší potenciálny súper etablovaného amerického elektromobilu sa volá Faraday Future FF91. Teslu S údajne prekoná ako akceleráciou, tak aj problémami s vývojom, výrobou aj financiami...

Čínsky (resp. čínsko-americký) startup menom Faraday Future prišiel na trh s veľkými ambíciami a vyzbrojený bývalými zamestnancami Tesly či BMW. Medzičasom sa však údajne dostal do finančných problémov a firmu opustilo niekoľko vysokopostavených zamestnancov.

Napriek tomu na tohoročnej výstave Consumer Electronics Show (CES) v americkom Las Vegas predstavili prototyp elektromobilu menom Faraday Future FF91. Využíva techniku a platformu konceptu Faraday Future FFZERO1P predstaveného minulý rok, rovnako na výstave CES.

 
 Elektrická platforma Faraday Future


Karoséria (mne pripomínajúca futuristický minivan) má odpor vzduchu 0,25 a zatiaľ čo interiér nie je stále dokončený, odvezie minimálne štyroch pasažierov. Kľúčom od auta máte byť vďaka bluetooth pripojeniu a rozpoznávaniu tvárí vy samotní. Auto vás má vnímať, učiť sa vaše preferencie a následne vám prispôsobiť nastavenie pohonu aj interiéru.

FF91 disponuje 10 kamerami, 13 radarmi, 10 ultrazvukovými senzormi a jedným vysokorýchlostným 3D lidarom vysúvateľným z kapoty (čo na to Euro NCAP a ich bezpečnosť chodcov?). Namiesto spätných zrkadiel tu zas nájdete kamery. Vďaka tomuto všetkému by malo auto dokázať zaparkovať samé, na požiadanie cez aplikáciu v telefóne. Pri demonštrácii autonómneho parkovania počas premiéry v USA sa mu to však nepodarilo.

 
 Elektromobil Faraday Future FF91


Auto poháňajú štyri elektromotory so spoločným výkonom 782 kW (1050 k) a krútiacim momentom 1800 Nm. Batérie majú kapacitu 130 kWh čo podľa EPA znamená dojazd 608 km na jedno nabitie. Nabíjať je možné údaj pomocou až 200 kW rýchlonabíjačky.

Zaujímavejšia je však akcelerácia - na amerických 60 míľ za hodinu (96,6 km/h) to elektromobil zvládne údajne za 2,39 sekundy - rýchlejšie ako najrýchlejšia Tesla S (aj vás už tieto preteky o desatinky unavujú?). FF91 disponuje aj systémom distribúcie krútiaceho momentu (torque vectoring) na zadnej náprave a otáčaním zadných kolies (maximálne do 3 stupňov, podobne ako napríklad u Renaultu Mégane GT).

 
Lidar elektromobilu Faraday Future FF91


Vystavený prototyp síce nebol funkčný, no niekoľko šťastlivcov malo šancu previesť sa na funkčnom kuse v uzavretej hale. Pod článkom nájdete video jedného z vybraných youtuberov zahrňujúce okrem iného ukážku akcelerácie FF91. Či sa dočkáme aj sériového auta ukáže až čas.

Zatiaľ evidujú Faraday Future vyše 64 000 rezervácií, no vytvoriť si ju môžete zadarmo aj vy, takže to o reálnom záujme príliš nevypovedať nemusí. Americká továreň v Nevade ešte nestojí, no firma chce napriek tomu auto dostať na trhu už v roku 2018.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Koncepty