ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

BMW chce klasické aj head-up displeje nahradiť pomocou hologamov

20.12.2016 | Koncepty

Spoločnosť BMW predstaví na veľtrhu spotrebnej elektroniky Consumer Electronics Show (CES) 2017 v Las Vegas systém HoloActive Touch.

Inovatívne rozhranie medzi vodičom a vozidlom HoloActive Touch sa v koncepčnom interiéri BMW správa ako virtuálna dotyková obrazovka, ktorá sa voľne vznáša v priestore, ovláda sa pohybmi prstov a zadanie povelov potvrdzuje vodičovi dotykovými reakciami.

BMW HoloActive Touch je súčasťou štúdie i Inside Future. Tá sa pripravuje pre prepojené automobily a autonómne jazdiace vozidlá. HoloActive Touch spája výhody head-up displejov, ovládania gestami a priameho ovládania dotykovej obrazovky, pričom k nim pripája extra prvky na vytvorenie inovatívneho užívateľského rozhrania.

Funkcie sa po prvý raz dajú ovládať bez fyzického kontaktu s materiálom, no technológia pritom stále ponúka viditeľnú a citeľnú interakciu, známu z konvenčných dotykových obrazoviek. V roku 2016 sa na CES predstavil systém AirTouch. Pri ňom užívateľ aktivuje ovládacie možnosti rozhrania širokouhlej panoramatickej obrazovky na palubnej doske iba jednoduchým gestom otvorenej dlane. Pritom sa fyzicky nemusí ničoho dotýkať.

 
 BMW HoloActive Touch (Foto: BMW)


BMW HoloActive Touch posúva ovládanie rozhrania medzi človekom a automobilom na ďalšiu úroveň. Obraz, podobne, ako v prípade Head-Up displeja, využíva plnofarebné zobrazenie na základe premyslenej technológie odrazov. Teraz však vo forme voľného vznášania sa v interiéri namiesto premietania na čelné sklo.

Zobrazuje flexibilne konfigurovateľné ovládacie panely vedľa volantu presne vo výške stredovej konzoly.Pohyby vodičovej ruky v tomto ergonomicky presne vymedzenom priestore sníma kamera, pričom zaznamenáva predovšetkým polohu končekov prstov. V momente kontaktu prsta s priestorom virtuálnej ovládacej plochy sa vyšle potvrdzovací impulz a aktivuje sa požadovaná funkcia.

Autor: Martin Domček

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Koncepty