ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

Absolútne prvé Porsche 911 Cabrio je na predaj. Nie je to Targa

18.12.2016 | Koncepty

Ak by ste sa niekoho opýtali, ako vyzeralo prvé Porsche 911 Cabrio, určite by vám povedal, že to bol model SC, teda Safety Cabrio, ktoré dostalo označenie Targa. Nuž, tak toto tvrdenie nie je pravdivé...

 
 Toto je prvé Porsche 901 Cabruiolet. Vyrobila ho karosáreň Karmann
História Porsche 911 sa začala v roku 1963, kedy svet prišla prvá generácia, vtedy ešte s označením 901. Peugeot zaprotestoval, Porsche zmenilo označenie na 911 a odvtedy jedna úspešná kapitola strieda druhú. Nedávno sa objavilo absolútne prvé Cabrio, ktoré Porsche vyrobilo ešte pod označením 901.

Jeden z trinástich

Porsche vyvíjalo v spolupráci s karosárňou Karmann 13 prototypov otvorenej verzie, ktorá nemala strechu. Do dnešného dňa sa zachovali iba dva kusy. Jeden z nich, lakovaný na červeno a s klasickými diskami typu FUCHS, ktorý sa vo Februáru 2017 dostane do aukčnej siene firmy RM Sotheby's v Paríži. Pod zadnou kapotou sa nachádza dvojlitrový šeťvalec typu Boxer s maximálnym výkonom 130 koní. Tento model bol predlohou pre budúci model Targa. Práve ten obslúžil klientelu túžiacu po otvorenom modeli. Rám si vyžiadali severoamerické predpisy pre bezpečnosť. Prvé kompletne otvorené Porsche prišlo na trh až v roku 1980. Bola to však až druhá generácia s kódovým označením 930, čo bolo takmer 20 rokov po objavení sa prvej generácie. Práve tento fakt, z robí z tohto unikátneho modelu mimoriadne atraktívny exemplár.

Za koľko?

Aukčná spoločnosť odhadla predajnú cenu na 800 tisíc až 1 milión eur. Najmä s ohľadom na to, že sa dodnes sa zachovali iba dva kusy z malej trinásťkusovej série. Prvý z nich je zrejme v múzeu Porsche, takže toto bude jeden jediný pusteným do bežnej premávke. A ja viem, že zrejme skončí v nejakej garáži, na druhej strane si myslíme, že by sa aj s takýmito autami malo jazdiť na verejnosti. Aby sme aj my finančne menej potentní mali z toho radosť...

Autor: Majo Bóna

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Koncepty