ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

Rinspeed Oasis – Švajčiarska pojazdná záhradka, ktorá nepotrebuje vodiča

19.12.2016 | Koncepty

Švajčiarska vizionárska spoločnosť Rinspeed je známa svojimi futuristickými konceptmi a kreáciami. Najnovšou je Oasis, ktorý smelo možno nazvať pojazdným kvetináčom alebo mobilnou záhradkou.

 
 
Oficiálne sa predstaví už začiatkom januára na známom technologickom veľtrhu CES, ktorý sa každoročne koná v Las Vegas. Pozrime sa naň podrobnejšie.

Hlavne do mesta

Oasis je autonómne dvojmiestne vozidlo, určené predovšetkým do mesta a prímestských oblastí. V prednej časti za veľkým displejom je rovná plocha, z ktorej sa stal mini skleník, respektíve herbárium. V ňom možno pestovať bylinky, bonsaje alebo ozdobnú zeleň. 

 
To však nie je ani zďaleka jediná extravagancia na tomto koncepte. Aj keď je Oasis autonómny, má volant. Na obrázku si všimnite, že je sklopený do úplne horizontálnej polohy. To kvôli tomu, že v autonómnom režime sa dokáže premeniť na malú pracovnú plochu s integrovanou klávesnicou.

Technohračka

Tú možno využiť v kombinácii s veľkým multifunkčným displejom, alebo s celým predným sklom, ktoré sa môže premeniť na obrovský displej pre rozšírenú a virtuálnu realitu, využíva sa na to aj technológia holografickej laserovej projekcie od spoločnosti WayRay. Ovláda sa aj gestami a hlasom. 

 
Ozvučenie je tiež nadštandardné - o dokonalý priestorový zvuk sa stará 24 zabudovaných reproduktorov high-endového audiosystému Harman Kardon. Zadné okno je tiež atypické. Spoločnosť Techniplas ho vytvorila tak, že je multifunkčné a môže sa premeniť na dotykový obslužný displej pre zadnú integrovanú diaľkovo ovládanú schránku. V tejto podobe môže napríklad doručovať tovar. 

 
Samozrejmosťou je zabudovaná televízia a internet so špeciálnym dôrazom na sociálne siete. Ak sa rozhodnete ísť napríklad do novej reštaurácie, môžete jednoducho pozvať kamarátov s podobnými chuťami, ktorí online potvrdia alebo odmietnu účasť a stôl sa automaticky rezervuje podľa ich počtu.

K ďalším zaujímavostiam auta patrí drevená podlaha, kamery namiesto vonkajších spätných zrkadiel a elektromotory zabudované v kolesách, ktoré možno natáčať tak, že sa Oasis dokáže otočiť takmer namieste. Majiteľ si bude môcť auto privolať pomocou smartfónovej aplikácie a naopak - aplikáciou v aute bude môcť na diaľku kontrolovať a ovládať svoju inteligentnú domácnosť. Spätosť s prírodou podčiarkuje aj drevená podlaha.

(md)

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Koncepty