ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

Koncept Honda NeuV má prejavovať emócie. Ale prečo?

7.12.2016 | Koncepty

Viete si predstaviť, že sa vám auto neotvorí, lebo je na vás nahnevané, alebo ste mu na narodeniny nekúpili kvety? Honda si to zrejme predstaviť vie.

Auto je síce len prostriedok na prepravu, no ak vlastníte nejaký neživý objekt dostatočne dlho a prežije si s vami toľko vecí ako auto, akoby sa čiastočne stal živým. Ľudia dávajú autám mená a niekedy sa s nimi aj ťažko lúčia. To je ale všetko len v našej hlave.

V Honde sa však rozhodli, že ich nový koncept bude emócie aj reálne prejavovať. V spolupráci s firmou Cocoro SB vytvorili projekt menom NeuV. Ide o „automatizované dochádzkové vozidlo", ktoré obsahuje tzv. emotion engine (emotívny motor). Dizajn je tak vlastne irelevantný. Jeho úlohou je reagovať na konverzácie a emócie posádky, vďaka čomu si má majiteľ vybudovať citové prepojenie s autom. Ehm, ale prečo?

 
 "Emotívny" koncept Honda Cocoro SB NeuV


Honda nešpecifikuje ako, ani aké emócie by mal koncept prejavovať. Ani ako by mal reagovať - či bude smútiť s vami alebo vás bude utešovať. Zmysel by nám dával skôr súcit.

V tomto prípade sa nám zdá, že v Honde našli odpoveď na otázku, ktorú nikto nepoložil. Jednou z poínt auta je práve to, že nie je živé, nemôže sa nás hnevať, ani sa tešiť, ani žiarliť na vaše ďalšie auto (dobre to už možno preháňame). Jedinou pointou, ktorá nás u podobného konceptu napadá je využitie niečoho podobného na reklamné prípadne iné komerčné účely. Čiže vlastne v neprospech samotného majiteľa.

Ale nápad je to aspoň zaujímavý. Na verejnosti sa koncept ukáže v januári 2017 na výstave CES v americkom Las Vegas. Ja neviem ako by ale pre mňa je stále najemotívnejšou Hondou Civic Type-R.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Koncepty