ATLAS.SK: Pondelok, 27.3.2017
meniny má Alena

Citroën ukázal budúcnosť veľkých limuzín

30.8.2016 | Koncepty

Francúzska automobilka Citroën ukázala koncept Cxperience. Naznačuje budúcnosť veľkých francúzskych limuzín.

Skalní fanúšikovia automobilky Citroën si určite spomenú na hydropeumatické pruženie. Technológiu, ktorú od nich onoho času licencoval aj Rolls-Royce. Dnes je však jediným (a posledným) autom s touto technológiou model C5 a ním to končí. Citroën však sľubuje, že opäť ponúkne najpohodlnejšie auto na trhu. Využívať má na to však iné technológie. Okrem iného aj hybridné pohonné ústrojenstvá.

Teraz však automobilka vrámci Advanced Comfort programu ukázala, ako by mohli ich budúce veľké limuzíny vyzerať. Koncept menom Cxperience (zrejme historické prepojenie s modelom CX) je dlhý 4,85 metra a má rázvor 3 metre. Dizajn je inšpirovaný ako modelom C4 Cactus tak aj nedávno predstaveným modelom Citroën C3 (ktorý sa bude, medzi rečou, vyrábať u nás v Trnave). Od poslednej veľkej limuzíny výrobcu, modelu C6, si požičiava konkávne zadné sklo.

 
Koncept Citroën Cxperience


V interiéri nájdete 19 palcový displej, ktorý sa tiahne spred vodiča až pred spolujazdca. Umožňuje predným cestujúcim sledovať čo si vyberú. Spolujazdec tak môže na dvoch tretinách pozerať film, zatiaľ čo vodič využíva zvyšnú tretinu displeja na navigáciu. Kamery na dverách nahradzujú vonkajšie spätné zrkadlá a vstavaná kamera umožňuje zaznamenávať cestu pred autom. Na ňu vám v noci posvietia laserové svetlá.

 
Koncept Citroën Cxperience


Auto má byť poháňané benzínovo-elektrickým plug-in hybridným systémom s dvoma elektromotormi a kombinovaným výkonom do 300 koní. V čisto elektrickom režime má byť Cxperience schopný prejsť približne 60 km na jedno nabitie. Spaľovací motor poháňajúci predné kolesá je umiestnený priečne vpredu a kombinovaný s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Prvý elektromotor sa nachádza medzi nimi. Batériu nájdete pod kabínou a druhý elektromotor je umiestnený na zadnej náprave. Poháňa zadné kolesá, čím vlastne zabezpečuje pohon všetkých kolies.

 
Koncept Citroën Cxperience


Koncept sa predstaví verejnosti naživo budúci mesiac na autosalóne v Paríži. Podľa caranddriver.com sa máme v priebehu budúcej dekády dočkať aj sériovej podoby konceptu - ako my Európania, tak aj Američania. Tipujeme, že bude niesť označenie DS (teoreticky DS6). Že by konečne adekvátny nástupca legendárneho Citroënu DS? To sa dozvieme až za pár rokov.

Zatiaľ si aspoň pozrite veľkú galériu pod článkom a propagačné video s konceptom.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Koncepty