ATLAS.SK: Pondelok, 27.3.2017
meniny má Alena

Najsilnejší Renault Clio R.S. všetkých čias ostane unikátom.

28.5.2016 | Koncepty

A to aj napriek tomu, že dodržiava nepísané pravidlo športových vozidiel: Maximálny výkon 275 kní kombinuje s manuálnou prevodovkou.

 
P { margin-bottom: 0.21cm; } Renault Clio R.S. 16 s do výroby nedostane.P { margin-bottom: 0.21cm; }
Koncept oslavuje 40. výročie divízie Renault Sport a návrat do Formule 1 s vlastným továrenským tímom. Pod kapotou Clia R.S. 16 je najsilnejší motor radu Renault Clio a jeho farby sú inšpirované monopostom formule R.S. 16 F1 na ktorej jazdia Joylon Palmer a Kevin Magnussen. Koncept sa predstaví na oslavách Veľkej ceny F1 v Monaku. Ulice Monte Carla, konkrétne najkratší súťažný okruh v celom kalendári F1 - Veľká cena Monaka je miestom, kde verejnosť prvý krát uzrie koncept, ktorý bude šoférovať člen tímu Renault Sport Formula 1 Kevin Magnussen. Renault vybral Monako, aby upozornil na spojenie závodného okruhu a každodennej jazdy.

 
 Renault Clio R.S. 16 je kompletne prekopané.
 

Vyvinutý bol v rekordne krátkom čase. "Naším cieľom bolo vytvoriť koncept s vynikajúcimi parametrami" poznamenal Patrice Ratti, generálny riaditeľ Renault Sport Cars, líder projektu, ktorý výrazne inšpiroval špecialistov vývojového tímu. Clio R.S. je poháňané naším najsilnejším motorom, dvojlitrový štvorvalcovým motorom s maximálnym výkonom 202 kW/275 koní a maximánym krútiacim momentom 360Nm.

Technici riešili problémy s umiestnením motora a prevodovky, ďaľším orieškom bola montáž chladiaceho systému pre agregát, ktorý inak nájdete v modeli Mégane R.S. 275 Trophy-R. Výfukový systém bol taktiež dôležitý pre potenciál motora, a odpruženie sa ladilo vzhľadom na bezproblémový prenos extrémneho výkonu na cestu. Zvuk auta má na svedomí dvojitý výfukový systém Akrapovič. Dizajn je vskutku atraktívny. Karoséria je rozšírená o 60 milimetrov, 19-palcové disky kolies ukrývajú extrémne brzdové kotúče s priemrom 350 mm a efektné stvárnenie majú na svedomí aj denné LED-ky R.S. VISION, s logom Renault Sport. Boli vyvinuté exkluzívne pre tento projekt. Detaily sú čierna tak, aby ladili s monopostom tímu Renault Sport Formula 1.

Po dnešnom verejnom predstavení v uliciach Monaka bude auto ďalej putovať na Festival rýchlosti Goodwood vo Veľkej Británii, ktorý sa koná od 23. do 26. júna.

Autor: Majo Bóna

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Koncepty