ATLAS.SK: Pondelok, 27.3.2017
meniny má Alena

Ľahká zadokolka Opel GT sa čoskoro vráti

28.1.2016 | Koncepty

V stánku automobilky Opel na marcovom autosalóne v Ženeve sa okrem iného objaví aj koncept malého kupé so zadným náhonom. Nesie historické označenie GT.

Posledné autá so zadným náhonom zmizli z ponuky Oplu pred pár rokmi. Pritom bolo z čoho zaujímavého vyberať. Hlavne čo sa ostrých a upravených áut týka. Stačí spomenúť anglický Opel Speedster či austrálsky Vauxhall VXR. Preto nás teší, že sa jedno z niekdajších zadokolkových mien vráti.

 
 Pôvodný Opel GT


Pôvodný Opel GT sa začal vyrábať v roku 1968. Malé kupé so zadným náhonom bolo unikátne napríklad systémom vyklápania predných svetiel. Hoci sa pod kapotou ukrývali len štvorvalce, vďaka 845 kilogramom nepotrebovalo GT veľký výkon. Najvýkonnejšia verzia dokázala na stovku zrýchliť za menej ako 11 sekúnd. Výroba modelu bola ukončená v roku 1975.

Meno GT však zapadlo prachom na dostatočne dlho a na tohoročnom autosalóne v Ženeve predstaví Opel opäť auto nesúce toto označenie. Dizajn konceptu s červenými prednými kolesami sa však nenesie v retro duchu. Dotykové otváranie dverí je skryté v auto lemujúcom červenom páse a dve koncovky zadného výfuku sú umiestnené v strede zadného nárazníku.

 
 Koncept Opel GT


Podobne ako pôvodné GT, aj nový koncept staví na nízku hmotnosť - menej ako 1000 kg. Ako pohon bude slúžiť 1,0 litrový preplňovaný benzínový trojvalec s výkonom 107 kW / 145 k a krútiacim momentom 205 Nm. Pomocou šesťstupňovej sekvenčnej prevodovky a mechanického samosvorného diferenciálu bude poháňať zadné kolesá. GT má dokázať šprintovať na stovku za menej ako osem sekúnd a udávaná maximálna rýchlosť je 215 km/h. Svetlá konceptu už síce nie sú vyklápacie, využívajú však najnovšiu LED matrix technológiu Opel IntelliLux.

Podľa amerického časopisu Motor Trend je automobilka naklonená sériovej výrobe. Znamenalo by to však získať novú platformu pre malé auto so zadným náhonom, pravdepodobne od iného výrobcu. Opel GT má však byť investíciou do značky. Nie modelom, z ktorého budú plynúť veľké zisky. My dúfame, že Opel slovo dodrží a dočkáme sa nepriamej konkurencie pre Mazdu MX-5. Pár rokov si však určite počkáme.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Koncepty