ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

Sibírskej „diaľnici“ vládne Generál bahno

11.12.2010 | Extra

Reáliám ruských vozoviek môže konkurovať len máloktorá destinácia. Rozľahlá krajina je popretkávaná rozmanitou cestnou sieťou, od širokých a kvalitných vozoviek veľkých miest až po žalostné komunikácie mimo hlavných ťahov. Samostatnou kapitolou je sibírska „diaľnica" spájajúca Moskvu s mestom Yakutsk. Generál bahno tu úraduje aj 65 rokov po skončení vojny.

Pre priblíženie sibírskej „diaľnice" by ste mali vedieť niekoľko zaujímavých faktov o koncovej destinácii. V Yakutsku bola zaznamenaná rekordne najnižšia teplota mimo územia Antarktídy, zároveň je to najväčšie mesto na svete vybudované na trvalo zamrznutej pôde permafrost. Väčšina domov tu stojí na betónových pivotoch. Nevábne klimatické podmienky dobre ilustrujú situáciu na „ceste". Počas zimy, ktorá trvá približne desať mesiacov, sa riadenie nesie v znení ťažkého brodenia snehom, ľadom a zúfalo nízkej viditeľnosti. Zimné mesiace sú však len piknikom v porovnaní s tým, čo prichádza v júli a auguste.

 
Starý vtip z Druhej svetovej vojny hovorí, že sibírske cesty sú „nespevnené", aby udržali Nemcov mimo ich územia. Pravdou však je, že Generál bahno tu úraduje aj desiatky rokov po skončení vojny. Zmes vytrvalých dažďov a nepriechodného bahna každoročne uväzní v zápche tisíce ruských áut a ťažkej techniky. Miestny kolorit dotvárajú regionálni piráti, ktorí rabujú, unášajú a páchajú násilné činy. Len tak mimochodom, s miestnymi cestami si nevedia rady nielen domáci obyvatelia, ale aj všemocný Google. Podľa jeho výpočtov nie je možné uvedené mestá spojiť. Dáte mu za pravdu pri pohľade do galérie?

Autor: Automix

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.