ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

Kinetóza? Takto ju môžete zmierniť!

12.1.2017 | Autoporadňa

Býva vám v aute zle? Podľa najrozšírenejšej teórie je to tak preto, lebo váš mozog si myslí, že ste otrávení a snaží sa „jedu" čo najrýchlejšie zbaviť.

A ako na to prišiel? Na základe toho, že prijíma protirečivé signály, pričom „dohodnúť" sa nevedia najmä zrak a vnútorné ucho. Niektoré zmysly jazdu vyhodnocujú tak, že telo sa nehýbe a je v pokoji a z iných, predovšetkým zo zraku, mu zas prichádzajú jednoznačné informácie, že je v pohybe. A milióny rokov evolúcie ho naučili, že takýto nesúlad medzi informáciami, prijímanými z rozličných zmyslov sa vyskytuje pri akútnych, život ohrozujúcich otravách, ktoré v minulosti takmer vždy vyvolalo jedlo. A jedu sa treba čo najrýchlejšie zbaviť, to znamená vyvrátiť ho. To je jedna z možných teórií, jej znalosť vám môže pomôcť pri potláčaní kinetózy.

 
 Kinetóza je pravdepodobne reakcia mozgu na domnelú otravu... (Foto: profimedia.sk)


Nie je pravda, že ak sa rozhodnete cestovať nalačno, bude vám menej zle. Prázdny žalúdok reaguje na cestu rovnako citlivo, ako keď sa najete sýtych a ťažko stráviteľných jedál. Pred cestou voľte preto jednoduchú a ľahko stráviteľnú stravu.

Ak si môžete vybrať, menej zle vám bude určite vpredu a vtedy, ak sa budete pozerať na horizont. Naopak, situáciu zhoršíte, ak si volíte miesta vzadu a úplne zlým nápadom je sedenie proti smeru jazdy. Ak sa dá, pozerajte skôr vpred, než do strán z bočných okien, ideálne je mať počas jazdy aj zavreté oči. Taktiež pomáha vetranie a sústredenie sa na pravidelné pomalšie dýchanie nosom. V zákrutách a na horších cestách sa snažte telo zafixovať tak, aby sa čo najmenej otriasalo. Kľudne sa chyťte madla a zaprite sa aj nohami. Eliminácia pohybov sa týka aj hlavy.

 
 Relief Band: Hodinky proti kinetóze a morskej nemoci sú podľa skúseností majiteľov naozaj účinné


Taktiež sa treba vyhnúť čítaniu a akýmkoľvek veciam, vyžadujúcim sústredenú aktivitu - napríklad nastavovaniu navigácie a podobne. Počas jazdy treba priebežne po malých dúškoch piť a pred ňou si dať niektorý z dostupných liekov proti kinetóze.

Väčšina z nich má zároveň aj ukľudňujúci účinok. Existujú aj menej známe prostriedky - napríklad hodinky proti kinetóze. Znie to síce divne, ale fungujú. Princíp je jednoduchý - cez zápästie vysielajú do tela elektrické impulzy v niekoľkých stupňoch, ktoré potláčajú akútne príznaky a nutkanie na vracanie.

Autor: Martin Domček (tento materiál sme redakčne pripravili pre náš partnerský časopis Plus 7 dní)

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Autoporadňa