ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

Takto sa po novom budú označovať palivá na európskych čerpačkách

7.1.2017 | Autoporadňa

V Európe začne platiť nová norma na označovanie palív, má uľahčiť vodičom život

Občas - najmä v zahraničí - zostane na čerpacej stanici aj skúsenejší šofér v pomykove, čo má vlastne natankovať. V ponuke totiž nie je len nafta a benzín, ale aj ich varianty s vyššími oktánovými číslami, alebo naopak, ekologickejšie palivá s vyšším podielom zložiek z obnoviteľných zdrojov. Navyše každá z veľkých distribučných sietí svoje palivá označuje vlastnými názvami.

 
 Pôvodné názvy palív zostávajú v platnosti, pribudne však pri nich symbol, ktorý ich pomôže jednoznačne identifikovať (Foto: Shutterstock)


j preto vstupuje od apríla tohto roku v Európskej únii do platnosti nová norma, ktorá má pomôcť vodičom v orientácii pri čerpacích stojanoch. Pôvodné návy palív samozrejme zostanú v platnosti, pribudne však pri nich nový symbol, ktorý bude jednotný v celej Únii.

Ak tankujete naftu, bude treba na čerpačke zastaviť pri stojanoch, na ktorých bude okrem pôvodného názvu aj biely štvorec, v ktorom bude písmeno B, doplnené číslom 7, 10, alebo iným. Uvedené číslo vyjadruje podieľ biozložky v palive, takže pod označením B7 nájdete klasickú naftu, B10 bude nafta so zvýšeným obsahom biozložky a na niektorých čerpačkách sa dočkáme napríklad aj bionafty B100.

Podobné to bude aj pri benzíne. V jeho prípade bude doplnkovým označením kruh s písmenom E. To značí, že pod označením E5 nájdete bežný natural, E10 bude mať zvýšený obsah biozložky a pod označením E85 nájdete stojan na bioetanol, ten však bežne nemôžu využívať všetky autá s benzínovým pohonom. 

 
 Univerzálne symboly, ktoré doplnia pôvodné označenie palív


Pri alternatívnych palivách zostáva v platnosti označenie CNG pre stlačený zemný plyn, LPG pre skvapalnený propán-bután a pribudnú aj ďalšie - jedného pekného dňa sa možno dočkáme aj H2 pre vodíkové autá. Všetky uvedené symboly budú v kosoštvorci.

Nová norma by sa mala dostávať do platnosti od apríla, takže je veľký predpoklad, že už počas letných dovoleniek bude označovanie palív unifikované a riziko omylu pri tankovaní, ktorý občas môže vyjsť veľmi draho, sa výrazne zníži.

Autor: Martin Domček (tento materiál sme redakčne pripravili pre náš partnerský časopis Plus 7 dní)

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Autoporadňa