ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

Jazda na snehu má svoje pravidlá. Poznáte ich?

2.1.2017 | Autoporadňa

Jazda v zimných podmienkach je podľa môjho názoru najkrajšia akú môže vodič zažiť. Napriek tomu z nej má väčšina ľudí stres. Pritom stačí dodržiavať iba niekoľko zásad.

 
 S pohonom zadných kolies si užijeteveľa zábavy.
Odhadnite podmienky

Elementárnou podmienkou bezpečného jazdenia na snehu je odhad podmienok na vozovke. Správny úsudok závisí od mnohých faktorov elementárnym je napríklad vonkajšia teplota, mráz počas noci, čerstvý sneh, ujazdený zľadovatený, prípadne mokrý sneh. každý z nich znamená odlišnú priľnavosť pneumatík, pričom najnižšia je na ľade, čerstvo napadnutý prašan si na cestách môžete aj užiť :-)

Zabudnite na akékoľvek prudké pohyby

Zaklínadlom bezpečnej a aj rýchlej jazdy je plynulosť. Nezrýchľujte príliš, to isté platí pre brzdenie. Mimochodom plné brzdenie by ste mali využívať iba v prípade, že sa pohybujete rovno, brzdiť v zákrute, respektíve brzdiť a zároveň točiť volantom znamená takmer istý šmyk. Preto to používajte iba v prípade, že ho chcete vyprovokovať.Zbavte sa zbytočností. Ak jazdíte v hrubom kabáte nemáta ani cit, ani obratnosť a bude vám brániť v prípadnom vyrovnaní šmyku.

Získajte rešpekt a skúsenosti!

Najlepšie ak využijete niektorú zo škôl šmyku. A najlepšie niektorú z profesionálnych škôl, z ktorých už máme na Slovensku dve. Jednu z nich nájdete na v susednom rakúsku v centre školenia bezpečnej jazdy v Pachfurte, druhá je súčasťou na Slovensku zatiaľ jediného súťažného okruhu Slovakiaring. Na ich klzkých plochách okamžite zistíte hranice vášho talentu i schopností, ktoré ste nadobudli. A ak sa spravíte chybu budete sa usmievať a nemusíte ju ani vysvetľovať policajtom. Naviac získate rešpekt, ak sám vymkne spod kontroly už pri štyridsaťkilometrovej rýchlosti...

Zabezpečte si dobrý výhľad

Obmedzený výhľad - Očistite si okno. Špinavé, zahmlené a zamrznuté okno vám nielenže obmedzí výhľad, ale výrazne skresľuje aj odhad vodiča!

Výjazd z koľají je nebezpečný

Miera rizika závisí od ich výšky. Čím vyššie sú tým, ťažší je výjazd z nich. Ak sú už steny snehových koľají zamrznuté, ani sa z nich nepokúšajte vyjsť. Najmä nie pri vysokých rýchlostiach. Ak už musíte, tak dodržte tento postup. Pri aute s predným pohonom a pohonom všetkých kolies pridajte pri výjazde plyn. Na prvý pohľad je to nelogické, no to je správna technika.

Brzdite už pred zákrutou

Na správnu rýchlosť musíte zabrzdiť pred vjazdom do zákruty. Nikdy nezatáčajte pri prudkom brzdení. Skončí sa to šmykom. Aj keď to s rýchlosťou preženiete, narábajte s volantom, brzdou aj plynom jemne, nepodľahnite panike a najmä- pozerajte sa tam, kde chcete ísť.

Prispôsobte sa ostatným

Nebuďte úplne zbytočne rýchly, ani pomalý. Obidva extrémy sa podpisujú pod siahodlhé zápchy na našich cestách. Najmä výrazné spomalenie nemá svoje opodstatnenie a ostatných núti predbiehať vás.

 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Autoporadňa